Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
solar nemecko
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / Wayne National (licencia Creative Commons)
9. decembra 2010 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Český senát umožnil prijať kladivo na fotovoltaiku

Zdanenie tržieb za energiu zo solárnych zdrojov v Česku sa stane realitou, včera (8.12.) o tom rozhodol český senát.  Podľa ministra priemyslu a obchodu Martina Kocourka sa vďaka tomu elektrina v roku 2011 zvýši maximálne o 4,6 % pre domácnosti a pre priemyselné podniky o 5,2 %. Český prezident Václav Klaus sa už dávnejšie vyjadril, že novelu nebude vetovať a umožní tak jej prijatie. 

„Na navrhnutom riešení budú musieť participovať ako samotní spotrebitelia elektriny, tak vlastníci fotovoltaických elektrární, rovnako ako držitelia emisných povoleniek a štátny rozpočet,“ uviedol Kocourek.

Elektrina zo slnečných elektrární, ktoré sa uviedli do prevádzky v rokoch 2009-2010, bude tri roky podliehať daňovému zaťaženiu vo výške 26 %. Daň sa nebude vzťahovať na solárne elektrárne na strechách a budovách s najvyšším inštalovaným výkonom 30 kW. Podľa ministra tým štát získa 4,2 mld. českých korún ročne.

Bezplatné emisné povolenky budú nasledujúce dva roky zdanené vo výške 32 %. Štát tým získa 4,8 mld. českých korún a ďalších 1,7 mld. českých korún majú priniesť zvýšené poplatky na zabratie poľnohospodárskej pôdy pre solárne a veterné elektrárne. Zvyšná miliarda sa nájde v bežných výdavkoch štátneho rozpočtu.

Senát nebol jednotný

Senátor Jiří Rais (ČSSD) navrhoval zrušiť zdanenie fotovoltaiky aj emisných povoleniek. Svoj postoj zdôvodňoval okrem iného tým, že štátu môžu reálne hroziť arbitráže zo strany solárnych investorov. Predseda senátu Milan Štěch (ČSSD) ale uviedol, že horná komora parlamentu musí dbať na spoločenský záujem, ktorým je zabránenie vyššiemu zaťaženiu českých obyvateľov.

Zrušenie zdanenia by podľa Kocourka znamenalo zvýšenie deficitu rozpočtu o 9 miliárd českých korún. Iba odklad problému by neho znamenal variantu podporovanú prezidentom, teda aby zdanenie platilo iba v roku 2011.

K zástancom tohto modelu patril aj senátor Jiří Čunek (KDU-ČSL). Chcel tiež uzákoniť, aby sa zdanenie emisných povoleniek nevzťahovalo na prevádzkovateľov teplární, ktorí zároveň vyrábajú aj elektrickú energiu. Čunek sa rovnako zasadzoval, aby sa zdaňovala aj energia z jadrových elektrární podľa vzoru Nemecka.

Energetický regulačný úrad (ERÚ) registruje v Česku 11.331 slnečných elektrární. Regulačný úrad podľa vyjadrení Kocourka očakáva, že celkový inštalovaný výkon solárnych zdrojov do konca roka presiahne 1.800 MW. Prudký rast solárnych elektrární v Česku súvisí s vysokou štátnou podporou, ktorá sa stalka lákadlom pre investorov.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.