Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
B&W nuclear plant
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/Bistrosavage (licencia Creative Commons)
17. marca 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

Český senát je za vývoz jadrového odpadu aj mimo územia EÚ

Český senát je proti tomu, aby sa jadrový odpad členských krajín musel ukladať výhradne v EÚ. S tým totiž počíta navrhovaná európska smernica, ktorou sa včera (16.3.) zaoberala horná komora. Českí zákonodarcovia požiadali vládu, aby ich stanovisko zohľadnila pri svojich rokovaniach v Bruseli. 

Európska smernica o bezpečnom nakladaní s vyhoretým palivom a s rádioaktívnym odpadom podľa miestopredsedu senátneho výboru pre územný rozvoj Pavla Eyberta (ODS) z časti vznikla pod vedením Česka v čase, keď bola Praha predsedníckou krajinou EÚ. České predpisy sa do návrhu premietli takže ČR všetky body už spĺňa.

Výhradu majú českí senátori k ustanoveniu, že by ČR nemohla vyhoreté palivo a jadrový odpad vyvážať. „Dokážem si predstaviť, že vznikne úložisko v Rusku alebo v niektorej postsovietskej krajine a my by sme týmto boli vylúčení. Rovnako by to bolo so Švajčiarskom, ktoré má tiež dobré geologické podmienky pre túto záležitosť,“ povedal Eybert.

Viac ako polovica členských krajín prevádzkuje jadrové elektrárne. Len niekoľko štátov má ale programy k ukladaniu rádioaktívneho odpadu. Viac ako 85 % z jeho objemu je nízko a stredne rádioaktívny odpad s krátkym polčasom rozpadu, 5 % množstva má dlhý polčas rozpadu, zbytok je vysoko rádioaktívny.

Chystaná smernica jednotne upravuje bezpečnostné pravidlá v EÚ ako by sa malo postupovať. Prvotná je ochrana obyvateľstva. Každá krajina by sa mala rozhodnúť sama, či sa z odpadu bude ďalej získavať plutónium a urán alebo sa rovno uloží. Vysoko rádioaktívny materiál materiál by mal končiť v hĺbkových geologických úložiskách, mierne rádioaktívny v povrchových. Členské krajiny sa budú môcť dohodnúť a využívať spoločné miesto. Jednou z podmienok je informovanie verejnosti.

Minister obrany Alexander Vondra (ODS) povedal, že Česko nebude smernicu blokovať. Nasledujúce rokovania v EÚ podľa neho zrejme poznamená vývoj v Japonsku, kde v jadrovej elektrárni Fukušima 1 nastalo v posledných dňoch niekoľko výbuchov a hrozí nebezpečenstvo radiácie. „Väčšina členských štátov je pripravená pristúpiť na kompromis a umožniť vývoz odpadu, keď budú prijaté prísne bezpečnostné štandardy,“ uviedol Vondra.

Pokiaľ bude chcieť podľa senátora Vítězslava Jonáša (ODS) Česko prípadne rozšíriť jadrovú elektráreň v Temelíne, či Dukovanoch, bude musieť uviesť, kam odpad z nich uloží. „Zatiaľ neexistuje je súhlas k žiadnej lokalite. Je to minimálne riziko pre región. Prevádzka elektrární je niekoľkonásobne nebezpečnejšia ako uloženie vyhoretého paliva,“ tvrdí Jonáš.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.