Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
23. decembra 2016 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Český regulátor vypísal podporu aj väčšine kombinovanej výrobe elektriny a tepla

Aktuálne rozhodnutie ERÚ počíta s výplatou zdrojov KVET spustených do konca roka 2012. Vitásková minulý týždeň pre ČTK uviedla, že ide až o 95 % zdrojov KVET v ČR. Na rokovanie, ktorého sa v polovici decembra okrem nej zúčastnil aj minister priemyslu Jan Mládek a predseda protimonopolného úradu Petr Rafaj sa podľa nej dohodlo, že u týchto zdrojov ČR nebude žiadať Európsku komisiu a tzv. notifikáciu. Považuje ich totiž za tzv. existujúcu podporu. U zvyšných zdrojov KVET Česko už o notifikáciu požiadalo. Podľa skoršieho vyjadrenia predsedníčky ERÚ ich tak úrad do rozhodnutia zahrnie, až schválenie z Bruselu získajú.

Zmenové cenové rozhodnutie vydal ERÚ naposledy minulý týždeň, kedy do neho zahrnul podporu obnoviteľných zdrojom spusteným v období 2006 až 2012. Išlo v prevažnej väčšine o zdroje, u ktorých úrad skôr odmietal vypísať podporu na budúci rok. Výplatu peňazí ERÚ podmieňoval schválením EK. Komisia režim podpory pre OZE v ČR schválila na konci novembra. Prevádzkovatelia týchto zdrojov tak majú na budúci rok nárok na zhruba 40 miliárd korún (1,48 mld. eur).

Štát na budúci rok poskytne na podporu elektriny a tepla zo štátneho rozpočtu 26,2 miliárd korún (970 mil. eur), o zhruba 4 miliardy korún viac než v tomto roku. Zvyšok zaplatia prevažne spotrebitelia. Vitásková už predtým uviedla, že v prípade schválenia všetkých notifikácií sa očakávajú náklady na podporu podporovaných zdrojov energie v ČR na budúci rok na úrovni zhruba 46 miliárd korún (1,7 mld. eur).

Podporu zdrojom energie v Česku od roku 2013 vypláca OTE na základe cenového rozhodnutia ERÚ. Predtým ju vyplácali samotní distribútori elektriny. Výška podpory vzrástla zo zhruba miliardy českých korún v roku 2006 na minuloročných 43,5 miliardy korún (1,6 mld. eur). Celkom tak bolo na podporu tzv. zelenej energie od roku 2006 do konca vlaňajška vyplatených viac než 205 miliárd korún (1,6 mld. eur).

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.