Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Fotovoltaika - čistenie
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / bkusler (licencia Creative Commons)
30. septembra 2010 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skTASR

Český regulátor tipuje zdraženie elektriny na 12,7 %

Elektrina od januára 2011 môže pre české domácnosti zdražieť až o 12,7 % a firmám až o 18,4 %. Tak najnovšie odhaduje český regulátor – Energetický regulačný úrad (ERÚ).

Spresnený odhad sa nachádza v intervale, ktorý pred týždňom odhadol šéf úradu Josef Fiřt: „Dvanásť, trinásť, možno štrnásť percent. Toto rozpätie vidím ako reálne. Ale zdôrazňujem, nie je to len otázka fotovoltaiky, je to i podpora ostatných zdrojov. Pretože napríklad i rozvoj biomasy má vplyv na zvýšenie ceny, ale zvýšenie prevažne nesie fotovoltaika.“

Domácnosti v ČR si priplatia od 1.300 do 7.700 Kč ročne

Skokový nárast ceny elektrickej energie spôsobí výrazné zvýšenie príspevku na podporu obnoviteľných zdrojov energie. V súčasnosti odberateľ platí za každú MWh elektriny 166 Kč (6,80 eur) na ich podporu. Od januára sa táto pomoc zvýši na 520 Kč (21,10 eur) za MWh. Na dnešnom stretnutí s novinármi to uviedol podpredseda ERÚ Blahoslav Němeček.

Celková ročná cena za elektrinu pre domácnosť, ktorá býva v 3-izbovom byte a elektrinou svieti, varí a používa bežné spotrebiče, narastie na budúci rok o 1.300 Kč (52,80 eur). Domácnosť – rodinný dom – kde sa elektrinou i ohrieva voda, vykuruje a podobne, môže čakať účet za rok 2011 vyšší o 7.700 Kč (313 eur).

Celkovo domácnosti v ČR zaplatia spoločne na účtoch za elektrinu viac o 5 mld. Kč (203 mil. eur)

Podnikatelia si môžu priplatiť až 15 miliónov Kč

Malá firma, ktorá za jeden rok spotrebuje do 40 tis. kWh elektriny, môže očakávať účet za elektrinu vyšší o 20 tis. Kč (813,- eur). Veľké prevádzky, ktorých ročná spotreba presahuje 30 GWh, zaplatia minimálne o 15 mil. Kč viac (609 tis. eur).

Celkovo firmy v ČR zaplatia spoločne na účtoch za elektrinu o 17 mld. Kč viac (691 mil. eur).

Analytik: Zdraženie elektriny zvýši infláciu min. o 0,4 %

Skokové zdraženie elektrickej energie bude mať priamy dôsledok na rast inflácie, konkrétne ju zvýši o 0,4 percentuálneho bodu. Pre ČTK to odhadol Pavel Sobíšek, finančný analytik UniCredit Bank. „K tomu je potrebné pripočítať nepriamy dopad vyplývajúci z toho, že sa podniky budú snažiť aspoň časť svojich zvýšených nákladov preniesť do cien výrobkov a služieb pre konečného spotrebiteľa. V súčte priamych a nepriamych dôsledkov posunie drahšia elektrina infláciu v priebehu prvých mesiacov 2011 možno až o 0,6 až 0,7 percentuálneho bodu,“ uviedol.

Analytik tiež doplnil, že drahšia elektrina bude mať najsilnejší vplyv na firmy zamerané na export. Tie si podľa jeho slov nebudú môcť zvýšené náklady ani čiastočne preniesť do cien, pretože by sa na zahraničných trhoch znížila ich vlastná konkurencieschopnosť.

Fotovoltaická asociácia CZEPHO: S odhadom ERÚ nesúhlasíme

„Asociácia s týmto odhadom nesúhlasí a trvá na svojom pôvodnom odhade, že v nasledujúcom roku zdraženie dosiahne pre domácnosti maximálne 7 percent. Reálny celkový inštalovaný výkon na konci tohto roka sa bude pohybovať maximálne v rozmedzí 1200 – 1400 MWp. Vyššie odhady považujeme za úplne nereálne,“ uviedla vo svojom stanovisku k odhadu regulátora asociácia českého fotovoltaického priemyslu CZEPHO.

Dopĺňa v ňom, že viac inštalovaného výkonu sa ani nedá pripojiť, pretože na trhu je nedostatok komponentov pre stavbu fotovoltaických elektrární.

Investori do slnečnej energetiky v ČR presadzujú, aby sa fotovoltaika vrátila na strechy budov. Podľa vlastných slov sa CZEPHO „stavia proti budovaniu nadmerne veľkých inštalácií na poľnohospodárskej pôde“. Stanovisko uzatvára tvrdením, že pokiaľ ide o konkurencieschopnosť sektora, dostaví sa v priebehu nasledujúcich 10 rokov.

Účet zaplatí spotrebiteľ

Ceny elektrickej energie sa zvýšia predovšetkým preto, lebo sa v uplynulých rokoch nekontrolovane budovali solárne elektrárne a štát sa na dlhé roky zaviazal vykupovať ich produkciu za vysokú cenu, tvrdí ERÚ. Z ukazovateľa, koľko MW inštalovaného výkonu sa stihne pripojiť do siete do konca roka, vychádzajú i odhady českého Ministerstva priemyslu a životného prostredia.

Český regulátor svoje predpovede a scenáre stále analyzuje a spresňuje.

Ministerstvo minulý týždeň predložilo tri scenáre, z ktorých za najpravdepodobnejší označilo zdraženie elektriny pre domácnosti o 8 percent. Súčasne publikovalo i prehľad, akým podielom sa budú na cene elektriny podieľať jednotlivé faktory.

Viacerí ekonómovia sa pred časom vyjadrili, že drahá elektrina bude mať vplyv na rast inflácie, ktorá sa nepriaznivo prejaví na spotrebné domácností.

Regulačný úrad spľasol bublinu

Český regulátor v priebehu septembra svojimi vyjadreniami výrazne zmiernil predchádzajúce pesimistické odhady. Ešte v lete sa hovorilo o riziku zdraženia elektriny takmer o tretinu.

Napriek tomu to nemení nič na fakte, že spomedzi obnoviteľných zdrojov to bude najmä fotovoltaika, ktorá bude v najväčšej miere čerpať z balíka pre podporu využívania OZE: „Tri štvrtiny podpory OZE pôjdu v najbližšom roku na fotovoltaiku,“ uviedol Blahoslav Němeček.

Fotovoltaické elektrárne majú na budúci rok vyrobiť asi tretinu elektrickej energie, ktorá bude pochádzať z OZE.

Energia, ČTK, TASR

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.