Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
30. novembra 2010 Ostatné od Energia.skSITA

Český regulátor rozhodol. Elektrina zdražie o 4,6 %

Český energetický regulátor dnes vydal cenové rozhodnutie na rok 2011. Rast ceny elektrickej energie pre domácnosti neprekročí 4,6 % za pre podkladu, že novela o OZE úspešne prejde legislatívnym procesom. Ak sa tak nestane, domácnosti čaká zdraženie o 11,2 % a podniky až o 14,5 %.

„Z pohľadu ERÚ je dôležité, že vzniknutú situáciu kompenzuje pokles ceny tzv. silovej elektriny na veľkoobchodnom trhu (nepodlieha regulácii ERÚ). Za ďalší významný faktor EŔU považuje to, že na domácom trhu dochádza vplyvom rastúcej konkurencie k znižovaniu cien a k zblíženiu cien jednotlivých dodávateľov,“ uviedol ERÚ v tlačovom prehlásení.

Novelou zákona o štátnej podpore OZE chce vláda garantovať, že zdraženie elektriny v nasledujúcom roku nepresiahne 5,5 %. Predložený návrh zákona už schválila poslanecká snemovňa, v súčasnosti sa čaká na vyjadrenie senátu. Skupina senátorov už vyjadrila výhrady k jej súčasnému zneniu. 

Prudké zdraženie elektriny v roku 2011 hrozí v dôsledku rozvoja solárnych elektrární. Ten spôsobil, že podpora energie z obnoviteľných zdrojov, ktorá tvorí časť ceny elektriny sa od januára zvýši zo 166 českých korún/MWh na 578 českých korún/MWh.

ERÚ vychádzal pri tvorbe cenového rozhodnutia z aktuálnej legislatívy. Ak novela o OZE vstúpi do platnosti, český regulátor vydá nové cenové rozhodnutie.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.