Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bioplyn
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / Ajay Tallam (licencia Creative Commons)
13. januára 2012 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Český regulátor nesúhlasí so zachovaním podpory biometánu

Senát v stredu (11.1.) zákon vrátil do Poslaneckej snemovne s tým, že podpora biometánu klesne z pôvodných 4.000 na 1.700 českých korún na megawatthodinu. ERÚ však chce podporu biometánu zo zákona úplne vypustiť. Informovala o tom predsedníčka ERÚ Alena Vitásková.

Energetický regulačný úrad s prijatým riešením nesúhlasí. „Jedná sa o úplne neefektívnu a neopodstatnenú podporu technológie, ktorá vo výsledku iba zaťaží cenu plynu pre konečných zákazníkova môže tak viesť k ďalšiemu prepadu spotreby zemného plynu a k prechodu na iné, menej ekologické palivá, čo povedie k zhoršeniu životného prostredia,“ uviedla Vitásková.

ERÚ sa obáva, že podpora biometánu otvorí cestu veľkým projektom a nakoniec zdražia energie o niekoľko miliárd ročne ako nedávno fotovoltaika. Podľa ERÚ je vhodná predovšetkým podpora výroby elektriny a tepla v lokálnych bioplynových staniciach.

ERÚ oslovil senátorov aj poslancov v listoch, kde im argumenty pre odstránenie biometánu z legislatívy vysvetľoval. Podľa Vitáskovej by sa biometán mal vykupovať za rovnaké ceny ako zemný plyn.

Zákon a podporovaných zdrojoch energie bude teraz znovu prerokovávať snemovňa. Minister priemyslu a obchodu Martin Kuba (ODS) so znížením podpory biometánu na 1.700 českých korún (66,80 EUR) súhlasil. Vitásková už skôr tlmočila, že v prípade schválenia podpory biometánu bude chcieť presadiť novelu, ktorá podporu odstráni.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.