Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Solárny panel - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Solárny panel. Foto: SITA / Jozef Jakubčo.
31. augusta 2011 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Český regulátor: Kvôli fotovoltaike porastú ceny elektriny aj v budúcnosti

V dôsledku nárastu  solárnych elektrární v Českej republike budú ceny elektriny rásť aj v nasledujúcich rokoch. Pre udržanie cien pod kontrolou je podľa Aleny Vitáskovej, predsedníčky Energetického regulačného úradu (ERÚ), potrebné prispievať každoročne dotáciami zo štátneho rozpočtu.  „Ak sa má udržať ročný nárast cien energie do zhruba 10 %, dotácia bude potrebná,” uviedla Vitásková. „V opačnom prípade vyššie ceny energie dramaticky znížia konkurencieschopnosť českých firiem. Pri ročnom raste cien energie o 20 až 30 % by nemohla väčšina veľkých fabrík v Česku vôbec existovať,” dodala.

Vlani v Česku dramaticky vzrástol  počet solárnych elektrární, ktoré mohli v tomto roku zdražiť elektrinu o viac než 10 %. Česká vláda sa preto rozhodla rast cien obmedziť dotáciou 11,7 mld. českých korún. Prostriedky získala okrem iného z 26 %-ného zdanenia solárnych elektrární a investori kvôli tomu vláde hrozia žalobami. Rovnaké opatrenie by malo platiť aj v nasledujúcom roku, presný rozsah zdraženia energie ale podľa Vitáskovej ešte nie je známy. „Zatiaľ ešte dávame dohromady naše predikcie,” podotkla. Jasná v tejto chvíli nie je ani výška dotácie.

Podľa Vitáskovej sú solárne elektrárne stále hlavnou príčinou každoročného zdražovania elektriny. „Podpora obnoviteľných zdrojov je potrebná, ale musí byť spočítaná tak, aby nemala príliš veľké dôsledky do cien pre spotrebiteľov,” povedala. Pre rozvoj obnoviteľných zdrojov v Česku je podľa nej priestor len do tej miery, aby v roku 2020 pokryli 13 % spotreby energie ako sa ČR zaviazala v rámci EÚ.

Legislatíva na likvidáciu solárnych panelov neexistuje

Za veľký problém Vitásková považuje budúcu likvidáciu solárnych panelov, ktorú súčasná legislatíva nerieši. V nasledujúcich desiatich rokoch by ďalší rozvoj obnoviteľných zdrojov mohli umožniť nové technológie. Do tej doby je však potrebné vyrovnať sa s likvidáciou panelov po skončení životnosti súčasných fotovoltaických elektrární. „Musí sa vytvoriť fond, do ktorého budú prispievať prevádzkovatelia týchto elektrární na budúcu likvidáciu panelov. Vôbec nie je zrátané, koľko stojí likvidácia solárnych panelov. Ja mám obavy, že niektorí prevádzkovatelia skrachujú a za 15, či 20 rokov sa dostaneme do situácie, kedy likvidácia panelov bude stáť ďalšie miliardy a zaplatia to daňoví poplatníci,” upozornila. Opatrenia týkajúce sa likvidácie solárnych panelov chce ERÚ pomôcť presadiť do zákona o odpadoch.

Ako uviedla Vitásková, obnoviteľné zdroje majú svoje miesto v energetickom mixe Česka. Šéfka ERÚ zároveň súhlasí s dostavbou Temelína a zvýšením podielu jadrovej energie v ČR. Prelomenie ťažobných limitov uhlia by podľa nej prinieslo lacnejšie ceny tepla, teplárne by sa ale mali zároveň pripraviť na možnosť, že uhlia bude nedostatok a teplárenské sústavy čakajú potrebné investície.

Vitásková: Česko by mohlo vyrábať viac elektriny zo zemného plynu

Alena Vitásková, ktorá v auguste v čele ERÚ nahradila Josefa Fiřta pôsobila veľa rokov vo vedúcich pozíciách v plynárenstve. Pracovala okrem iného ako generálna riaditeľka spoločnosti RWE Transgas a predsedníčka predstavenstva Pražskej teplárenskej. Po jej zvolení zazneli kritické hlasy, že by mohla v čele ERÚ presadzovať zemný plyn na úkor iných zdrojov.

Podľa Vitáskovej nie je táto kritika namieste, chce venovať rovnakú pozornosť všetkým energetickým zdrojom. Zastáva tiež názor, že v energetickom mixe Česka je priestor pre viac plynu. „Som pre mierny nárast podielu plynu,” uviedla. Fakt, že sa väčšina plynu do ČR dováža z Ruska, nevidí ako nevýhodu. „Rusko je náš stabilný partner,” povedala. Upozornila však tiež, že plyn je drahší než napríklad uhlie a je potrebné pri jeho väčšom využití postupovať obozretne.

V súčasnosti sa ERÚ vyrovnáva s posilnením právomocí po schválení energetického zákona. Po novom napr. dohliada na hospodársku súťaž a monitoruje nespravodlivé zmluvné podmienky. S novými kompetenciami naberá úrad viac pracovníkov, ich počet sa rozšíri o viac než 70 na zhruba 178. Úrad okrem detašovaného pracoviska v Prahe bude prevádzkovať detašované pracovisko na Ostravsku. Sídlo má v Jihlave.

ČTK, energia

Ilustračný záber: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.