Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11. augusta 2014 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Český regulátor ide kontrolovať zásoby plynárov. Kvôli bezpečnosti

Energetický regulačný úrad (ERÚ) bude plynárom kontrolovať ich zásoby. Regulátor sa tak chce presvedčiť, či sú dodávky plynu u jednotlivých obchodníkov zmluvne pokryté a reálne dosiahnuteľné.

„Chceme sa presvedčiť, že bezpečnostné štandardy dodávok plynu u jednotlivých obchodníkov sú riadne zmluvne pokryté, dosiahnuteľné a že prípadné výpadky v transporte plynu do Českej republiky žiadnym spôsobom neohrozia plynulosť zásobovania českých chránených zákazníkov. Som presvedčená, že kontrola je v tejto chvíli z hľadiska národnej energetickej bezpečnosti nevyhnutná,“ uviedla predsedníčka ERÚ Alena Vitásková.

ERÚ môže vykonávať kontroly na základe zákona. V prípade, že obchodník nesplní bezpečnostné štandardy dodávky plynu, ERÚ má oprávnenie ukladať sankcie. V správnom konaní môže za nesplnenie povinnosti uložiť pokutu vo výške 50 miliónov českých korún alebo až 1 % z čistého obratu spoločnosti.

Vyhláška vznikla na základe Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady EÚ č. 994/2010, ktoré sa zaoberá opatreniami na zabezpečenie dodávok zemného plynu.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.