Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
30. decembra 2015 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Český regulátor dnes vypísal podporu pre OZE

Česká televízia v pondelok uviedla, že cenové rozhodnutie na vyplatenie podpory podpíše namiesto predsedníčky ERÚ Aleny Vitáskovej, ktorá je na dlhodobej dovolenke v zahraničí, podpredseda úradu.

Vitásková sa od jesene hádala s ministrom priemyslu ČR Janom Mládkom i časťou odbornej verejnosti kvôli tomu, že ERÚ v novembri rozhodol, že väčšine obnoviteľných zdrojov v ČR na budúci rok podpora vyplatená nebude.

Požadovala tzv. notifikáciu, teda súhlas Európskej komisie, že je podpora vydávaná oprávnene. Väčšina producentov v ČR ju dlhodobo nemá. Notifikáciu by podľa skoršieho vyjadrenia ministra Mládka mali dostať zrejme medzi februárom a aprílom 2016. Nakoniec vláda pred Vianocami schválila nariadenie o podpore elektriny a tepla z obnoviteľných zdrojov.

„Dňa 29. decembra 2015 bolo podpísané cenové rozhodnutie, ktorým sa stanovuje podpora pre podporované zdroje energie, ktoré okrem iného stanovuje výšku podpory pre podporované a obnoviteľné zdroje energie, ktoré boli podľa platnej licencie uvedené do prevádzky v rokoch 2006 až 2012 vrátane a doteraz podporu poberali,“ uviedol úrad.

Cenové rozhodnutie bude vydané prostredníctvom portálu verejnej správy v Energetickom regulačnom vestníku a následne zverejnené na webe ERÚ.

Vláda ČR nariadenie o podpore elektriny a tepla z OZE schválila minulý týždeň. Materiál mal ERÚ umožniť vypísať podporu pre väčšinu výrobcov energie z OZE pre budúci rok.

V pracovnej verzii cenového rozhodnutia, ktorú ERÚ zverejnil minulý týždeň, úrad počítal s tým, že vypíše podporu pre existujúce zdroje. „Pracujeme s tým, že Európska komisia skutočne tú podporu posudzuje ako existujúcu, ako tvrdí ministerstvo priemyslu a obchodu. My ale tieto informácie nemáme,“ uviedol minulú stredu hovorca úradu Jiří Chvojka.

Vláda sa už raz situáciou ohľadom vyplatenia podpory OZE na budúci rok zaoberala, 2. decembra schválila vládne uznesenie, ktoré malo vyplatenie umožniť. ERÚ to ale vtedy odmietol urobiť s tým, že materiál situáciu vôbec nerieši.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.