Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. augusta 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Český regulačný úrad má oddnes kolektívne vedenie

Väčšina analytikov a odborníkov už skôr uviedla, že Vitásková viedla úrad aktivisticky a vyhrotene. S novou radou sa podľa nich situácia ukľudní.

Rada ERÚ má mať do budúcna päť členov s 5-ročným funkčným obdobím, jeden z nich vždy bude jej predsedom. Ten bude môcť viesť radu maximálne tri roky. Členov a predsedov rady menuje vláda na návrh ministra priemyslu a obchodu.

Kolektívny riadiaci orgán na regulačnom úrade funguje napríklad aj v Rakúsku alebo Írsku. O jeho presadenie na Slovensku sa v minulosti svojim legislatívnym návrhom opakovane usilovala aj opozičná strana Sloboda a solidarita, avšak neúspešne.

V prvých rokoch zavedenia rady ERÚ nebudú mať všetci jej členovia mandát na celých päť rokov, a to preto, aby sa obmieňala postupne. Dosiaľ menoval predsedu ERÚ prezident na návrh vlády, funkčné obdobie bolo šestročné.

Rovnaký systém bol donedávna aj na Slovensku. Po poslednej novele zákona o regulácii predsedu ÚRSO menuje vláda. Sám si vyberá dvoch podpredsedov.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.