Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Petr Nečas
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Vláda ČR
2. septembra 2010 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skTASR

Český premiér vyzve fotovoltaický sektor aby sa vzdal časti dotácií

Vláda v Česku sa podujala riešiť otázku, ako uniknúť z „fotovoltaickej pasce“. Šesť týždňov pred komunálnymi a senátnymi voľbami hľadá spôsob, ako zabrániť viac ako 20-percentnému rastu ceny elektrickej energie, ku ktorému by malo dôjsť od januára budúceho roku.

Prudký skok ceny súvisí s nekontrolovaným rozmachom slnečných elektrární. Ten zapríčinili vysoké garantované výkupné ceny.

Premiér: Vzdajte sa prosím dotácií

Premiér Petr Nečas včera (1.9.) po zasadnutí vlády nedokázal oznámiť plán, ktorým chce skrotiť prudký nárast ceny elektriny. Chce preto vyzvať investorov v oblasti fotovoltaiky, aby sa dobrovoľne zriekli časti dotácií.

Prevádzkovatelia slnečných elektrární diskusie s vládou skôr odmietajú. Argumentujú, že do zariadení investovali za podmienok, ktoré štát jasne určil a zaviazal sa ich plniť. Na zachovanie súčasných podmienok budú tlačiť aj banky. Niektoré z nich elektrárne priamo vlastnia, alebo sú ich spolumajiteľmi. Iné poskytli na ne vysoké úvery.

V Česku je približne 10 tis. slnečných elektrární, z nich asi desatina s výkonom nad 1 MW. Odborníci si nevedia predstaviť, ako združiť toľko subjektov a rokovať s nimi ako s jedným aktérom.

Rastú megawatty, rastie objem štátnej podpory

Tento rok musí vláda poskytnúť na podporu solárnej energetiky z rozpočtu 2,65 mld. Kč (107,14 mil. eur). Vlani činila podpora 1,08 mld. Kč, v roku 2008 139 mil. Kč. V roku 2004 sa začal rozvoj solárnej energetiky štátnou podporou 100 tis. Kč.

Na budúci rok spotrebitelia v Česku zaplatia za zelenú energiu zo všetkých zdrojov účet v hodnote 30 až 40 mld. Kč. Výkon slnečných elektrární dosiahne na konci tohto roku asi 1.500 MW, kým vlani koncom decembra dosahoval 410,50 MW. V roku 2006 bol len 0,35 MW.

Investori v prvom polroku 2010 pripojili do siete 648 MW. Ponáhľajú sa i s dokončením ďalšieho počtu projektov, pretože štedrá vládna podpora končí k 31.12.2010. Od 1.1.2011 podpora výrazne klesne, informoval český denník Hospodářské noviny.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.