Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
bioenergia
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/GreenRon (licencia Creative Commons)
15. novembra 2010 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Český premiér varuje pred biomasovým boomom

Český premiér nabáda k ostražitosti pred dotačným mechanizmom pre biomasu. Štátna podpora spaľovania biomasy za účelom výroby elektriny môže podľa neho vyvolať podobné problémy ako pred časom fotovoltaika. Petr Nečas v tejto súvislosti nevylúčil aj zmenu legislatívy.

„Politická reprezentácia musí byť veľmi na pozore, aby z toho nevznikol podobný problém ako fotovoltaika. Vláda to bude sledovať veľmi pozorne a musím povedať, že sú tu veľmi silné záujmové skupiny, ktoré sú rovnako agresívne ako pri solárnom biznise,“ uviedol v nedeľu Nečas v diskusnej relácii Českej televízie „Otázky Václava Molavce.“

Český regulačný úrad prejde vládnym auditom

Petr Nečas informoval, že vláda si nechá vypracovať analýzu o fungovaní Energetického regulačného úradu (ERÚ). Cieľom je predísť zopakovaniu situácie, ktorá by viedla k rovnakým problémom ako so solárnymi elektrárňami. „Potrebujem však fakty k 1. januáru budúceho roka, teda aký bude skutočný inštalovaný výkon slnečných elektrární a ako to pohlo s cenami,“ uviedol premiér.

Analýza by tak mohla byť kompletná v prvom štvrťroku 2011.

Predseda ERÚ v televíznom programe odmietol obavy zo štátnej podpory biomasy. Podľa Fiřta do roku 2013 v Česku nehrozia žiadne závažné problémy. Je však potrebné uskutočniť legislatívne zmeny v dostatočnom predstihu. Investori musia mať informácie aká veľká kapacita podlieha štátnej podpore.

Fiřt už pred časom upozornil, že potenciál biomasy zatiaľ nie je dostatočne známy.

Jedným z najväčších zdrojov biomasy je pritom podľa premiéra napríklad upratovanie drevného odpadu v lesoch, ktoré vlastnia Lesy ČR. „Je to zákazka v objeme niekoľko miliárd, bez výberového konania,“ dodal Nečas.

V energetike sa pod biomasou spravidla rozumie drevný odpad, slama a ďalšie poľnohospodárske zostatky. Okrem garantovaných výkupných cien štát dotuje aj stavbu zariadení na spaľovanie biomasy prostredníctvom rôznych programov.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.