Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
26. mája 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Český premiér: Prioritou vlády je dokončenie vnútorného trhu s energiami

„V projekte energetickej únie je českou prioritou dokončenie vnútorného trhu s energiami. Česká vláda zároveň bude i naďalej trvať na vlastnej tvorbe energetického mixu vrátane jadra. Pri ďalšom rozvoji energetickej únie Česko bude presadzovať vyvážené dodržiavanie trojice európskych cieľov, t.j. bezpečnosti, cenovej udržateľnosti a ochrany životného prostredia,” uviedol po stretnutí Sobotka.

Projekt energetickej únie schválil v marci samit EÚ. Má zabezpečiť bezpečné a lacné energie pre občanov i firmy, znížiť európsku závislosť na dovoze plynu z Ruska a posilniť európsku pozíciu pri rokovaniach o energetických kontraktoch.

Šefčovič dnes Sobotkovi okrem iného predstavil analýzu, ktorú vytvorila Európska komisia s cieľom zmapovať energetické politiky a ukázať členským štátom príležitosti a výzvy, ktoré z energetickej únie vyplývajú.

Šefočvič spolu so Sobotkom budú dnes patriť k rečníkom 10. Európskeho jadrového fóra (ENEF), ktoré sa koná v Prahe. Okrem nich by mal vystúpiť aj slovenský premiér Robert Fico.

Česká vláda minulý týždeň schválila aktualizáciu štátnej energetickej koncepcie. Vyplýva z nej, že hlavným zdrojov výroby energie v Česku by do budúcnosti mali byť jadrová energetika a OZE.

S rozvojom jadra nesúhlasia niektoré mimovládne a ekologické organizácie ako napríklad Hnutí Duha, združenie Calla alebo Aliancia pro energetickou soběstačnost. Tie v pondelok oslovili Šobotku i Šefčoviča s listom, v ktorom ich upozorňujú na údajné tienisté stránky jadrovej energetiky v podobe ekonomických rizík pre spotrebiteľov elektriny alebo na podľa nich stále neriešený problém jadrového odpadu.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.