Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
24. mája 2015 Jadrová energia od Energia.skSITA

Český premiér: Nové jadrové bloky by mali vzniknúť v Dukovanoch i Temelíne

Vláda ČR sa bude opäť venovať Národnému akčnému plánu rozvoja jadrovej energetiky, ktorý okrem iného rieši, ako do budúcnosti financovať výstavbu nových jadrových zdrojov v krajine, na rokovaní kabinetu 3. júla. Pre budúcnosť českej energetiky to bude podľa Sobotku kľúčového rozhodnutie. „Ak sa podarí túto koncepciu schváliť, umožní to, aby sa ešte pred koncom budúceho roka mohlo začať výberové konanie na dodávateľa výstavby nového dukovanského bloku,“ povedal Sobotka.

Podľa českého premiéra je potešujúce, že rozvoj dukovanskej elektrárne má silnú podporu okolitých obcí i Kraja Vysočina. Elektráreň podľa neho vytvára základ ekonomickej stability regióna.

Podľa ministra financií Andreja Babiša, ktorý navštívil dukovanskú elektráreň v piatok, by financovanie prvého nového bloku v Dukovanoch mala zabezpečiť spoločnosť ČEZ, ktorá prevádzkuje obidve české jadrové elektrárne. Generálny riaditeľ firmy ČEZ Daniel Beneš uviedol, že by vybudovanie nového dukovanského bloku mohlo začať okolo roku 2025, do prevádzky by sa potom mohol tento blok uviesť za sedem rokov.

Český premiér predpokladá, že pre prípravu výstavby nových blokov ČEZ zriadi dcérsku spoločnosť. „Pokladám za reálne takisto to, že dodávateľ by sa mohol na investícii kapitálovo podieľať. Prípravu investície musí financovať ČEZ. Nie som stúpencom toho, aby vláda garantovala výkupné ceny na 20 alebo 30 rokov, pokladám to za riziko pre verejné rozpočty,“ povedal Sobotka.

Vláda ČR v pondelok schválila aktualizáciu energetickej koncepcie, ktorá počíta s ďalším rozvojom jadrovej energetiky. Podľa nej by si krajina mala naďalej udržať sebestačnosť vo výrobe elektriny, ktorá by mala byť založená na výrobe z jadra a obnoviteľných zdrojov.

Na očakávané schválenie Národného akčného plánu rozvoja jadrovej energetiky by podľa ministra priemyslu a obchodu Jana Mládka malo koncom prázdnin nadviazať rozhodnutie o prelomení či zachovaní limitov ťažby hnedého uhlia. Tým by v tomto roku podľa Mládka mal nastať významný posun v predstavách o vývoji českej energetiky.

Podľa hajtmana Vysočiny Jiřího Běhounka bude okrem iného potrebné doriešenie chladenia nových blokov elektrárne vrátane zabezpečenia potrebnej kvality vody v rieke Jihlava a vodnom diele Dalešice a Mohelno. „Všetky krajské orgány sú pripravené pri rozvoji Jadrovej elektrárne Dukovany spolupracovať,“uviedol Běhounek.

Výstavbu nového bloku v Dukovanoch presadzujú miestni politici niekoľko rokov. Predseda združenia Energetické Třebíčsko Vítězslav Jonás v piatok v elektrárni povedal, že považuje schválenie štátnej energetickej koncepcie v súčasnom znení za dôležitý krok vpred. „Pre región je to odkaz úžasný, no je to len prvá vyhraná bitka, nie vojna,“ povedal.

Dukovanská elektráreň má štyri bloky s celkovým inštalovaným výkonom 2040 MW. Na mieste plánovanej výstavby sa prevádza geologický prieskum, ide o kilometer pozemkov smerom na Slavětice. ČEZ v Dukovanoch zvažuje stavbu bloku s výkonom od 1200 MW do 1700 MW, uviedol v piatok projektový manažér ČEZ Martin Uhlíř. Pri novom bloku by stála jedna chladiaca veža vysoká 180 metrov. Súčasné železobetónové chladiace veže v Dukovanoch merajú 120 metrov.   

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.