Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
16. júna 2017 Jadrová energia od Energia.skSITA

Český premiér: Investorom nového jadrového bloku v Dukovanoch bude ČEZ alebo štát

„Výbor včera schválil tri prioritné varianty, ktoré sa budú ďalej analyzovať a rozpracovávať,“ povedal Sobotka. Prvá varianta počíta s tým, že výstavbu nového bloku Dukovian zabezpečí dcérska spoločnosť ČEZ. „Druhý variant by spočíval v tom, že by štát túto dcérsku spoločnosť od ČEZ odkúpil a tá by následne realizovala výstavbu,“ uviedol Sobotka. Do úvahy pripadá aj tretia možnosť, kedy by štát prevzal časť firmy ČEZ, ktorá by napríklad mohla zahŕňať jadrové elektrárne. „A táto časť by potom bola stopercentne vlastnená štátom a realizovala by výstavbu tohto bloku,“ povedal. Štát je teraz najvýznamnejším akcionárom ČEZ.

S výstavbou jedného jadrového bloku v Dukovanoch a jedného v jadrovej elektrárni Temelín s možnosťou rozšírenia na dva bloky v oboch elektrárňach počíta Národný akčný plán rozvoja jadrovej energetiky v ČR. Zabezpečenie rozvoja Dukovian je podľa Sobotku jednou z hlavných priorít. Vládny výbor sa na včerajšom rokovaní rovnako zaoberal možnosťami skrátenia prípravy na dostavbu Dukovian.

„Ak hovoríme o tom, že by sme boli radi, aby výstavba bola spustená okolo roku 2025, tak ten proces bude ešte nejakú dobu trvať,“ povedal Sobotka. Niektoré legislatívne lehoty sa podľa neho podarilo skrátiť vďaka novelizácii stavebného zákona a zákona o posudzovaní vplyvu stavieb na životné prostredie, ďalšie možnosti sa ešte odborníci pokúsia nájsť.

Včerajší výbor sa podľa Sobotku rovnako zaoberal predpokladmi na prepravu rozmerných dielov nového jadrového rektora Dukovian po vnútroštátnych komunikáciách; do Česka by podľa predpokladov boli prepravované lodnou dopravou po rieke Labe. České ministerstvo dopravy má za úlohu do augusta predložiť vláde konkrétny plán potrebných investícií na cestách a mostoch, aby mohli byť v dostatočnom predstihu pripravené a povolené aj tieto akcie, doplnil premiér ČR.

Jadrová elektráreň Dukoany má inštalovaný výkon 2040 MW a pokrýva pätinu spotreby elektriny v ČR. Vlani dodala elektráreň do siete 11,954 terawatthodiny (TWh) elektriny. Od spustenia prevádzky v roku 1985 už Dukovany vyprodukovali takmer 411 TWh, čo je množstvo elektriny zodpovedajúce sedemročnej spotrebe všetkých domácností i priemyslu v ČR.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.