Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
22. novembra 2016 Jadrová energia od Energia.skSITA

Český premiér: Dohoda s Rakúskom o dostavbe atómky v Dukovanoch vznikne ľahšie než pri Temelíne

Proti Temelínu sa predovšetkým pred jeho spustením na prelome tisícročia konalo veľa protestných akcií, okrem iného blokád hraničných prechodov. Mládek včera poznamenal, že najhlasitejšie z rakúskych spolkových krajín proti jadru vystupovalo a vystupuje Horné Rakúsko, ktoré s Južnými Čechami, resp. Temelínom, susedí. Dolné Rakúsko, ktoré je najbližšie k jadrovej elektrárni v Dukovanoch, je podľa neho vo svojom chovaní umiernenejšie. „Situácia nie je tak napätá ako v prípade Horného Rakúska a Temelína,“ uviedol minister.

Česká vláda vlani v júni schválila Národný akčný plán rozvoja jadrovej energetiky v ČR. Počíta s výstavbou jedného bloku v Dukovanoch a jedného bloku v Temelíne s možnosťou rozšírenia na dva bloky v oboch elektrárňach. České ministerstvo priemyslu čaká, že vláda rozhodne o modely dostavby nového jadrového zdroja v prvej polovici budúceho roka. Ako prvá by mala začať výstavba v Dukovanoch.

Okrem jadrovej energetiky Mládek so svojím rakúskym kolegom riešil tiež kruhové toky elektriny medzi štátmi alebo plánovaný rakúsko-český plynovod BACI, ktorý má spojiť Břeclav s rakúskym Baumgartenom. Ďalšou variantou je prepojenie Česka s Rakúskom cez Slovensko, čím by nový plynovod nebol potrebný. „Dohodli sme, že sa o tom musí rokovať trojstranne. A to nielen  vlády všetkých krajín, ale tiež regulátori a firmy, ktorých sa to týka,“ uviedol Mládek.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.