Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Teplaren
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ Eflon (licencia Creative Commons)
24. augusta 2011 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Český OZE sektor žiada väčšiu podporu pre výrobu tepla

Český OZE sektor žiada väčšiu podporu teplárenstva na úkor elektriny. Práve teplárenstvo má čeliť zdražovaniu surovín a investíciám do rozvodov tepla. Českí poslanci budú nový zákon o podporovaných zdrojoch energie prerokovávať v nasledujúcich týždňoch. „Úspora by mohla dosiahnuť 1,5 miliardy českých korún,“ povedal predseda českého združenia pre biomasu Jan Habart. Financie na podporu výroby tepla chcú asociácie získať zavedením príspevku k cene elektrickej energie. V spoločnom prehlásení asociácií sa takisto uvádza, že sa tak zníži dopad podpory obnoviteľných zdrojov do cien elektriny.

Nový návrh sa týka predovšetkým výroby tepla z biomasy, ale prospešný by mohol byť tiež napríklad pre geotermálnu energiu. Úspory bude možné dosiahnuť vďaka efektívnejšiemu využívaniu biomasy bez strát, ktoré nastávajú pri kondenzačnej výrobe elektriny.

Financie na podporu výroby tepla chcú asociácie získať zavedením príspevku k cene elektriny, ktorej súčasťou je práve zložka na podporu obnoviteľných zdrojov. „Príspevok by predstavoval 22 halierov na jednu kilowatthodinu,“ upresnil Habart. Podľa neho by sa však zároveň ušetrilo na podpore výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov, takže dôsledok na spotrebiteľa elektriny by mal byť pozitívny. Asociácie sa odvolávajú na výpočty konzultačnej spoločnosti SEVEn.

Riaditeľ Centra preb výskum energetického využitia litosféry (geotermálnej energie) Martin Kloz uviedol, že premietnutie podpory tepla do cien elektriny je vhodnješou cestou, než by bola snaha o stanovovanie výkupných cien tepla. Tá by mohla vyvolávať obavy z jeho zdražovania.

Spoločná iniciatíva zahŕňa asociáciu fotovoltaiky, veterných elektrární, biomasy, geotermálnej energie a vodných elektrární.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.