Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Martin Kuba - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Minister priemyslu a obchodu ČR Martin Kuba. Foto: TASR/Martin Baumann
19. septembra 2012 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Český minister: Výstavba energetických sietí v Európe zaostáva

Nemecko avizovalo plánované investície do energetických sietí, ale podľa Kubu bude ich realizácia trvať dlho. Nebezpečenstvo výpadku prúdu, takzvaného blackoutu, kvôli prietokom z nemeckých obnoviteľných zdrojov v Česku sa tak v najbližšej dobe zrejme nezníži. Nemecko navyše plánuje odklon od jadrovej energie a chystá tento výkon nahrádzať ďalšími obnoviteľnými zdrojmi.

ČR sa zaviazala do roku 2020 zabezpečiť 13,5 % spotreby elektriny z obnoviteľných zdrojov. Podľa českého ministra tento cieľ Česko naplní, ale nechystá sa prijať prípadné ďalšie záväzné ciele EÚ pre obnoviteľné zdroje po roku 2020.

„Nie je možné pristúpiť na to, aby nám v Bruseli hovorili, akú tu máme mať energetickú politiku,“ povedal Kuba. Pripomenul, že aktualizovaná štátna energetická koncepcia na nasledujúcich 20 až 30 rokov v ČR počíta predovšetkým s využitím jadrovej energie. Finančná podpora obnoviteľných zdrojov by sa mala utlmiť.

Českú energetickú infraštruktúru považuje Kuba za robustnú, ale zdôraznil potrebu ďalších investícií do je modernizácie. Prevádzkovateľ elektrickej siete ČEPS v tomto roku na tento účel vynaloží 3,6 miliardy českých korún. Do roku 2024 plánuje ČEPS do rozvoja a modernizácie prenosovej sústavy investovať zhruba 63 miliárd českých korún.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.