Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
18. novembra 2015 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Český minister: Šéfka ERÚ nevysvetlila, prečo nevypísala podporu pre OZE

„Problém s nedoriešenou notifikáciou pre zdroje spustené v rokoch 2005 až 2012 bol aj vlani a predvlani a pani Vitásková peniaze vypisovala. Teraz ich zrazu vypísať nechce. Mám celkom problém pochopiť, čo sa zmenilo. Nevysvetlila mi to uspokojivým spôsobom,“ povedal Mládek. Predpokladá ale, že Vitásková do 30. novembra podporu vypíše tak, ako má.

Plán pre prípad, že by tak neurobila, ministerstvo podľa Mládka zatiaľ nemá. „Existuje ešte „šedá zóna“ december, kedy to síce nebude úplne správne, nebude to úplne kóšer, ale za určitých okolností sa dá zabezpečiť, že by peniaze boli od 1. januára vyplácané,“ uviedol. „Ak v decembri nastane takáto situácia, budeme ju riešiť,“ dodal.

Minister potvrdil tiež informácie niektorých médií, že o situácii bude informovať prezidenta Miloša Zemana. „S pánom prezidentom budem hovoriť a mojim záujmom je, aby pani Vitáskovej dohovoril, aby konala tak, ako má, pretože on je z jej pohľadu tá najvyššia autorita,“ povedal.

Podotkol ďalej, že Vitásková má stanovené zákonom, že by mala v čele ERÚ zotrvať do 31. júla 2017. „Proti tomu nič nemám za predpokladu, že bude plniť svoje povinnosti aspoň tak, ako ich plnila v minulých rokoch,“ zdôraznil- Dodal, že problematikou sa zrejme bude v piatok zaoberať aj česká vláda.

České ministerstvo priemyslu a tamojší energetický úrad sa dostávajú do sporov dlhodobo. ERÚ napríklad kritizoval prípravu aj znenie novely energetického zákona, ktorú v tomto roku v máji podpísal prezident Zeman. Úrad varoval, že ministerstvo priemyslu nevyčíslilo jej dôsledky. Mládek naopak opakovane ubezpečoval, že novela náklady obyvateľov na energie nezvýši.

ERÚ ma výhrady aj ku vzniku päťčlennej Rady ERÚ, ktorá by mala v budúcnosti úrad riadiť. Vitásková vlani v decembri uviedla, že nemá problém s tým, aby spomínaná rada vznikla, vadí jej však jej podoba. Upozornila, že sa inštitúcia môže politizovať, predseda rady sa totiž podľa nej stane akýmsi ďalším tajomníkom ministra priemyslu.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.