Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Martin Kuba - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Minister priemyslu a obchodu ČR Martin Kuba. Foto: TASR/Martin Baumann
9. júla 2012 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Český minister: Dotovanie ďalších obnoviteľných zdrojov musí prestať

Minister tak podporil postoj českého regulačného úradu. „Súhlasím s názorom predsedníčky Energetického regulačného úradu Aleny Vitáskovej, že dotovanie ďalších obnoviteľných zdrojov musí prestať. Čo sa týka už postavených elektrární, mali by sme diskutovať o predĺžení solárnej dane. Máme na to zvyšok tohto roka aj začiatok nasledujúceho,“ povedal Kuba.

Štát zaviedol solárne zdanenie kvôli neúmernému zdraženiu elektriny. Daň má podľa schválených noriem platiť do konca roku 2013.

V odvetví obnoviteľných zdrojov je podľa ministra základná chyba v dotačnej politike Európskej únie. Situáciu prirovnal k poľnohospodárstvu, keď majitelia pozemkov dostávajú dotácie za to, že neobrábajú pôdu.

Minister ďalej uviedol, že nová štátna energetická koncepcia má byť založená predovšetkým na nedotovaných zdrojoch. „stratégia založená na obnoviteľných zdrojoch by len vyháňala vysokú cenu elektriny priemyslovou výrobou z Česka niekam mimo Európu. To by znamenalo stratu pracovných miest v Česku a tiež stratu príjmu do štátneho rozpočtu,“ uviedol Kuba.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.