Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
elektricky stlp - zospodu
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ Julian Povey (licencia Creative Commons)
7. marca 2011 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Český ČEZ vstupuje do „malej“ energetiky

Spoločnosť ČEZ Energo chce v Českej republike v horizonte do 10 rokov inštalovať niekoľko stoviek malých kogeneračných jednotiek na báze zemného plynu. Ich inštalovaný výkon by mal byť do 5 MW na každú jednotku. Klientmi by mali byť priemyselné podniky, nákupné centrá, úrady, školy, nemocnice a iné subjekty, ktoré pre svoje aktivity využívajú podobne veľké priestory.

Novú firmu ČEZ Energo spoluvlastnia ČEZ a třebíčska spoločnosť Tedom, ktorá je najväčším českým výrobcom kogeneračných jednotiek. Koncern ČEZ chce takouto formou vstúpiť do tzv. „malej“ energetiky, kde zatiaľ nemá veľké zázemie. ČEZ Energo v súčasnosti disponuje 12 MW elektrického inštalovaného výkonu v malých zdrojoch. Do roku 2020 chce toto číslo zdvadsaťnásobiť.

Malé kogeneračné jednotky budú spaľovať výlučne zemný plyn. Ide o reakciu na dva fakty: Uhlie by malo v Česku výrazne v budúcnosti zdražieť a súčasne je neekologickým fosílnym palivom. I keď uhlie zostáva i naďalej najlacnejším palivom na trhu, zemný plyn sa bude v kogeneračných jednotkách spaľovať i preto, lebo štát prisľúbil ekologickejšiu prevádzku podporovať, informoval český týždenník Ekonom.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.