Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Solar fashion
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / jurvetson (licencia Creative Commons)
22. októbra 2010 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Český bankový sektor reaguje na solárnu daň

Schválené opatrenia českej vlády proti zdražovaniu elektrickej energie v roku 2011 môžu dostať investorov vo fotovoltaike do problémov so splácaním úverov. Všeobecne sa očakáva, že banky v budúcnosti sprísnia podmienky pre poskytovanie úverov na financovanie takýchto elektrární.

Problémom sú najmä už platné kontrakty. Mnohé finančné inštitúcie totiž nerátali s dodatočnou úpravou podmienok podnikania. Do úrokov z týchto úverov nezapočítali žiadnu rizikovú prémiu. Banky sa budú preto snažiť veľkú časť úverov aktualizovať a upraviť úrokové či iné podmienky.

Lepší manévrovací priestor pre zmenu zmluvných podmienok majú banky, ktoré doteraz úver fyzicky neposkytli. Ak sa tak už stalo, možnosti banky sa odvíjajú od toho, do akej miery predvídali možnosť vzniku takejto situácie v rámci podmienok kontraktu.

Analytici: Dôsledky na banky budú iba mierne

Napriek tomu by dôsledky pre bankový sektor mali byť len minimálne, tvrdia českí finanční analytici. Podľa nich by sa malo jednať rádovo o niekoľko miliárd českých korún, čo by nemalo výraznejšie ohroziť zdravie českých bánk.

Banky už oznámili zmenu postoja k fotovoltaickým projektom. „Rozhodnutie vlády o zdanení solárnych elektrární mení náš doterajší postroj k financovaniu solárnych projektov,“ uviedla napr. Pavla Hávová z ČSOB. Aj podľa hovorkyne Komerčnej banky Moniky Klucovej je isté, že zdanenie fotovoltaických zdrojov ovplyvní tok peňazí, ktorý by bol pôvodne kalkulovaný podľa iných podmienok. Jednotlivé prípady bude banka riešiť individuálne, od prípadu k prípadu. 

Vláda sa prípadných arbitráží nebojí

Vládny kabinet  sa neobáva prípadných právnych sporov s majiteľmi solárnych elektrární v súvislosti s balíčkom opatrení, ktorý má zabrániť i rastu cien elektriny.  „Máme právne analýzy. Hranicu daní pre solárne elektrárne sme nastavili tak, aby bola zachovaná rentabilita, s ktorou sa počítalo pri schvaľovaní zákona, “ povedal český premiér Petr Nečas.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.