Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kukurica - biomasa
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Kukuričné pole (biomasa) - ilustračná foto. Zdroj: Flickr.com / snake.eyes (licencia Creative Commons)
29. novembra 2010 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Česku hrozí škandál s biomasou

Spaľovanie biomasy v Česku sprevádzajú podvody s dotáciami, tvrdí český týždenník Euro vo svojom dnešnom vydaní. Štát teplárňam a kotolniam vypláca podporu na základe preplatených faktúr napr. za štiepku alebo slamu. Faktúry sú však často falošné alebo príde k dohode na vyfakturovaní vyššieho ako odobratého množstva.

„Keď mu zlacním cenu o tretinu, preplatí faktúru na dvojnásobné množstvo drevnej štiepky. Zárobky z lesa sú malé, tak som súhlasil,“ popísal týždenníku Euro princíp podvodov majiteľ lesa zo západných Čiech.

„Nedávno sme kúpili menšiu kotolňu na biomasu. Keď nám tam z neďalekého poľnohospodárskeho družstva priviezli okrem slamy a ďalších rastlinných zbytkov aj tatrovku pneumatík, celkom sme sa čudovali. Tvrdili, že sa s  bývalým majiteľom dohodli na ich spaľovaní,“ povedal pre týždenník Euro nemenovaný podnikateľ.

ČEZ priznal, že obavy z takýchto praktík v energetických kruhoch naozaj existujú. Dôkazov je však málo. Ak sú podozrenia naozaj pravdivé, spôsobia celkom prirodzene zásahy do trhového prostredia. „Tak ako v Španielsku fungovali solárne elektrárne aj v noci, tak sa môže stať, že sa vyrobí toľko elektriny z biomasy, koľko ani v celej Európe nie je stromov,“ skonštatoval hovorca spoločnosti Ladislav Kříž.

Podvodom má zabrániť novela zákona o podpore obnoviteľných zdrojov. Vypracovalo ju ministerstvo priemyslu a obchodu v spolupráci s rezortom životného prostredia. Novela počíta so zrušením podpory pre zdroje, ktoré z biomasy vyrábajú výhradne elektrinu alebo ju spaľujú spolu s nejakým iným palivom, napr. uhlím. Do platnosti by mala vstúpiť v roku 2015.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.