Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
8. decembra 2015 Jadrová energia od Energia.skSITA

Česko: Prvému dukovanskému bloku skončí povolenie na činnosti

Prvý dukovanský blok je v prevádzke 30 rokov, čo je doba, po ktorej uplynutí musel ČEZ požiadať o nové povolenie. „Konanie o vydaní nového povolenia pre dlhodobú prevádzku bude s najväčšou pravdepodobnosťou prerušené,” uviedla Drábová. Podľa webu ale predpokladá, že zatiaľ bude predĺžená platnosť existujúceho.

Zo štyroch dukovanských blokov dodáva od 19. septembra elektrinu do siete len jeden. Kvôli kontrolám zvarov odstavili energetici v Dukovanoch blok číslo dva v noci na 18. septembra a o deň neskôr zastavili aj tretí výrobný blok. Blok číslo jeden, ktorý sa odstavil podľa plánu 28. augusta,  sa mal pôvodne sprevádzkovať v závere októbra.

Kontroly dokumentácie zvarov a ich prípadné opravy zamestnávajú zhruba 200 ľudí. Ide o zamestnancov firmy ČEZ i dodávateľov. Podľa hovorcu elektrárne Jiřího Bezděka chce ČEZ najmenej jeden z odstavených blokov sprevádzkovať do konca roka.

Drábová ale očakáva, že navzdory skorším optimistickejším očakávaniam skupiny ČEZ nebudú okrem prvého jadrového bloku po Novom roku v prevádzke ani ďalšie dva reaktory, píše server.  Zo štyroch dukovanských blokov tak budú v januári stále odstavené tri, čo pre ČEZ podľa Lidoviek znamená ďalšie straty v rádoch miliárd českých korún.

Predtým, než ČEZ uvedie všetky bloky do prevádzky, bude musieť doložiť dostatočnú kvalitu všetkých zvarov, to znamená zabezpečiť preukázateľné röntgenové snímky a dokončiť prípadné opravy. Podľa servera Drábová zatiaľ nepripúšťala možnosť, že jej úrad mohol nariadiť úplné a konečné zastavenie činnosti prvého dukovanského bloku. Ak ale bude nakoniec dlhodobé povolenie vydané, bude zrejme obsahovať určité podmienky, ktorých nesplnenie by znamenalo, že príslušné rozhodnutie stráca platnosť, uzavrel server.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.