Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
3. decembra 2010 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Česko: Záujem firiem o elektromobily rastie

Českí energetický giganti do budúcnosti rátajú s elektrickými autami. ČEZ chce v priebehu dvoch rokov uviesť na trh zhruba 60 elektromobilov. E.ON začal s ich testovacou prevádzkou prevažne vo verejnom sektore.

Podľa tohtoročnej štatistiky českého Zväzu dovozcov automobilov sa v registri vozidiel objavili dva osobné elektromobily. V roku 2009 ich bolo päť.

ČEZ v oblasti ekologickej dopravy spolupracuje s francúzskou automobilkou Peugeot. Elektromobily chce zapožičiavať organizáciám pôsobiacim v treťom sektore. V súčasnosti sa však podnik zameriava na výstavbu a testovanie funkčnosti dobíjacích staníc. Ako dodávateľa si český gigant zvolil nemeckú spoločnosť Rittal.

Spoločnosť E-ON v roku 2010 predala Pražskej záchrannej službe elektromobil Smart ED. Firma chce svojím klientom zapožičať ďalších 24 vozidiel na testovanie. Následne bude vyhodnocovať ich efektivitu.

E-ON predal elektrické skútre typu e.max pre policajný zbor v Českom Krumlove a Českých Budějoviciach. Ak sa projekt stane úspechom, rozšíri sa aj do ostatných miest. Podnik prevádzkuje tiež dobíjaciu stanicu pre elektromobily v Brne, ktorá zatiaľ funguje bezplatne. 

V oblasti elektromobilov nechce zaostávať ani spoločnosť Pražská energetika. „Aj v tejto oblasti ide o konkurenčný boj a preto nechceme vyzrádzať naše zámery predčasne,“ uzavrel hovorca Petr Holubec.

Konkurenčný boj už aj v oblasti elektromobilov

Väčšina svetových automobiliek dnes chystá vlastný elektromobil. Česká Škoda chce v nasledujúcom roku testovať Octaviu na elektrický pohon.  Na trhu sa už nachádza taliansky elektromobil Tazzari, Peugeot začne s predajom modelu iON a Mercedes uviedol na trh elektrický Smart. Opel v súčasnosti prijíma objednávky na model Ampera, ktorý sa uvedie na trh v roku 2012.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.