Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
12. februára 2014 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Česko: Zákon o pohonných hmotách výrazne obmedzil šedú zónu, tvrdí Unipetrol

„V priebehu januára sme zaznamenali obnovenie dovozov nákladnými automobilmi, avšak ich objemy sú oveľa nižšie než v roku 2013,“ uviedol Świtajewski. Dodal, že priamy dovoz pohonných hmôt prostredníctvom cisterien z terminálov v okolitých krajinách klesol na minimum. Firmy pôsobiace v rámci šedej zóny ale podľa neho zmenili taktiku. Zamerali sa na niekoľko súkromných terminálov, ktoré sa používali pre dovozy prostredníctvom vlakov.

Z údajov českej colnej správy vyplýva, že k 5. februáru bolo v Česku celkom 156 registrovaných distribútorov pohonných hmôt. Vysoká kaucia má zabrániť účelovému zakladaniu spoločností, kvôli ktorým štát na krátenie dane z pridanej hodnoty ročne prichádza o päť až osem miliárd českých korún.

Świtajewski tiež uviedol, že podnikanie v petrochemickom sektore sťažujú vysoké ceny energií, ktorú sú v Európe dvakrát vyššie než napríklad v Spojených štátoch. Skupina Unipetrol vlani za obnoviteľné zdroje zaplatila zhruba 780 miliónov českých korún. Združenie veľkých spotrebiteľov v ČR spočítalo, že čiastka, ktorú firmy na obnoviteľné zdroje dávajú, im berie 28 % zisku pred zdanením. V petrochemickom priemysle je to až polovica zisku pred zdanením.

Unipetrol je od roku 2005 súčasťou skupiny PKN Orlen, ktorá je najväčším spracovateľom ropy v strednej Európe. Unipetrol sa zameriava na spracovanie ropy, distribúciu pohonných hmôt a na petrochemickú výrobu. V ČR zamestnáva 3.700 ľudí. V minulom roku hospodáril so stratou 1,396 mld. českých korún po predvlaňajšej strate 3,098 mld. korún. Tržby firmy klesli o 7 % na 99,415 mld. korún.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.