Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
10. marca 2016 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Česko: Zákon asi definitívne spresní postavenie šéfky ERÚ

Rozdielnymi stanoviskami ministerstiev vnútra a priemyslu a obchodu k tomu, či vedenie úradu spadá pod služobný zákon alebo nie, sa minulý týždeň zaoberala Legislatívna rada vlády ČR. Rada uviedla, že sa služobný zákon na Vitáskovú nevzťahuje. Vláda to v pondelok „vzala na vedomie“. Novela, o ktorej poslanci mohli rozhodnúť ešte v marci, by toto stanovisko v podstate potvrdila.

Ministerstvo vnútra ČR uvádzalo, že nakoľko vedenie ERÚ patrí pod služobný zákon, Vitásková musí do marca zložiť svoj služobný sľub. V takom prípade by ale musela byť zbavená funkcie kvôli tomu, že čelí obžalobe zo zneužitia právomoci a bola neprávoplatne odsúdená v prípade licencie pre solárne elektrárne.

Ministerstvo priemyslu a obchod ČR hovorilo, že postavenie Vitáskovej určuje energetický zákon. Jej mandát skončí v júli budúceho roka, kedy vedenie úradu po novom prevezme päťčlenná rada.

Česká vláda pôvodne chcela riešiť pôsobnosť vedenia Energetického regulačného úradu novelou energetického zákona. Po včerajšom opakovanom druhom čítaní ale predlohu prijme zrejme v znení úpravy Milana Urbana (ČSSD), ktorá spresňuje služobný zákon a ďalšie normy.

Problémy ohľadom právneho postavenia vedenia českého energetického regulátora spôsobila rozsiahla novela energetického zákona, ktorá nadobudla účinnosť od januára. Novú päťčlennú Radu Energetického regulačného úradu uzákonila až od augusta 2017, predsedu a podpredsedu úradu ale vyňala z výnimky služobného zákona už počnúc aktuálnym rokom.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.