Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kukurica - biomasa
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Kukuričné pole (biomasa) - ilustračná foto. Zdroj: Flickr.com / snake.eyes (licencia Creative Commons)
23. novembra 2010 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Česko začína rozmýšľať ako ďalej s biomasou

Pripravovaná novela zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie má v Českej republike zabezpečiť, aby využívanie biomasy neprinieslo štátu rad obdobných problémov, ako priniesla v ostatnom období fotovoltaika. Pre ČTK to dnes na konferencii „Biomasa a energetika 2010“ vyhlásil predseda Českého združenia pre biomasu (CZ Biom) Jan Habart.

Návrh novely zákona pripravujú spoločne české ministerstvá obchodu a priemyslu a životného prostredia. Konečnú podobu zatiaľ širšia odborná verejnosť nepozná a preto investori pozastavili viaceré svoje projekty. Text sa nachádza v medzirezortnom pripomienkovom konaní, ktoré ak skončí, bude sa mu venovať ešte vláda.

Koniec spoločného spaľovania biomasy s uhlím

Novela by mala ukončiť okrem iného i podporu spoločného spaľovania biomasy s uhlím, čo sa využíva pri výrobe elektriny vo veľkých zdrojoch. Súhlasia s tým i samotní podnikatelia: „Zrušenie podpory spoluspaľovania biomasy s uhlím požadujeme. Vidíme v tom nielen obmedzené prínosy, ale rovnako i nedostatky v spôsobe kontroly,“ vyhlásil Habart.

Priemysel: Prechodné obdobie bude nevyhnutné

Habart doplnil, že bude potrebné, aby platnosť novely po jej schválení sprevádzalo prechodné obdobie zhruba do roku 2015, ktoré umožní sektoru adaptovať sa na nové podmienky.

Pokiaľ by neexistovala prechodná etapa a novela by sa začala uplatňovať hneď, trh s biomasou by podľa neho skolaboval: „Veľká časť biomasy dnes končí práve v uhoľných elektrárňach pre spoluspaľovanie.“

Preferencia vysokoúčinnej kombinovanej výroby

Novela tiež predpokladá, že sa zruší podpora pre tie zariadenia, ktoré spaľovaním biomasy vyrábajú iba elektrickú energiu. Nové pravidlá budú požadovať zvýšenie účinnosti výroby elektriny a súčasne pridruženie výroby tepla – teda kogeneráciu. „Pri režime kombinovanej výroby elektriny a tepla je možné dosiahnuť účinnosť až 95 percent,“ vysvetlil Habart. Ak sa spaľovaním biomasy vyrába iba elektrina, účinnosť sa pohybuje iba okolo 33 percent.

Novela je potrebná

Ak by sa súčasné podmienky pre podporu biomasy nezmenili, podľa Habarta by hrozil štátu s biomasou podobný problém, akému čelí v prípade fotovoltaiky. „Následne by napríklad biomasa, ktorá sa používa v domácnostiach na výrobu tepla, na trhu ubudla a jej cena by sa výrazne zvýšila,“ vysvetľuje ďalej Habart. Tým by zdraželo skokovo teplo.

Na druhej strane, predseda CZ Biom hovorí, že plánovaná podpora pestovania biomasy pre rok 2011 je nízka. Ak sa príjme pripravovaná novela zákona o podpore OZE, rýchlo rastúce dreviny plánuje štát podporiť sumou okolo 20 mil. Kč. Podnikatelia by však podľa vlastných slov potrebovali aspoň 100 mil. Kč ročne na podporu produkcie drevnej masy, slamy a spracovanie ďalších poľnohospodárskych zvyškov.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.