Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
10. februára 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

Česko: Za prieskum úložiska jadrového odpadu získa obec príspevok od štátu

Obce v Česku, na ktorých katastrálnom území sa uskutoční prieskum k stavbe hlbinného úložiska jadrového dopadu, by mohli získať od štátu finančnú kompenzáciu. Ministerstvo priemyslu a obchodu predpokladá, že by sa vládny príspevok mohol pohybovať od 5 do 10 miliónov českých korún ročne pre vybranú lokalitu. Peniaze sa budú poskytovať od okamihu schválenia príslušného prieskumného územia.

Prieskumné práce sa zrejme uskutočnia na zhruba šiestich lokalitách a týkať sa budú viac ako dvoch desiatok obcí. Medzi vybrané lokality patrí Březový potok a Čertovka v Plzeňskom kraji, Čihadlo a Magdaléna v Jihočeskom kraji a Horka a Hrádek na Vysočine.

„Poskytnutie príspevkov prinesie obciam každoročne stabilný objem finančných prostriedkov a umožní im tak lepšie plánovať svoj rozvoj,“ uviedol minister priemyslu a obchodu Martin Kocourek.

Súčasné pravidlá dovoľujú Správe úložísk rádioaktívnych odpadov poskytovať kompenzácie iba tým obciam, na ktorých území už úložisko funguje. „Poskytovanie kompenzácií aj za prieskum súvisiaci s hľadaním trvalého úložiska je obvyklé v mnohých krajinách sveta. Bude základom pre dlhodobú spoluprácu na základe vzájomnej podpory rozvoja a prosperity, “ dodal Kocourek.

Jadrové úložisko v Česku pravdepodobne v roku 2065

Česko v súčasnosti nemá hlbinné úložisko jadrového odpadu. vyhoreté jadrové palivo sa skladuje prechodne v medziskladoch. Dva sú na Vysočine v Jadrovej elektrárni Dukovany, ďalšie je v Temelíne.

Vyjednávanie o lokalitách vhodných na uloženie jadrového paliva v Českej republike trvá už viac ako desať rokov a väčšina z dotknutých obcí sa k nemu stavia odmietavo. Vhodné miesto pre úložisko jadrového odpadu štát vyberá od roku 1993.  Do roku 2025 chce vybrať konečnú variantu. O päť rokov neskôr sa má začať stavať. Uložisko by malo spustiť svoju prevádzku v roku 2065.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.