Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Solar panel - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Solárny panel. Foto: SITA/AP Photo/Armando Franca
2. novembra 2011 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Česko: Výkupné ceny pre OZE sa v roku 2012 mierne zvýšia

Podľa ERÚ je zmena v súlade s vyhláškou, ktorá počíta s dvojpercentným zvýšením kvôli vývoju cien priemyselných výrobcov. „Vyplýva to zo zákona, podľa ktorého je nutné výkupné ceny meniť v súlade s indexom cien priemyselných výrobcov. U nich je rozpätie medzi dvomi až štyrmi percentami a my sme rozhodli o minimálnom navýšení dvoch percent,” povedala hovorkyňa ERÚ Jarmila Lehnerová.

Vysoké výkupné ceny v minulom roku spôsobili náhly rozvoj solárnych elektrární, čo sa však následne prejavilo zdražením elektriny. ERÚ preto rozhodol o znížení cien pre solárne zdroje o viac než polovicu, aby tak negatívny vplyv fotovoltaiky na ceny elektriny obmedzil.

V tomto roku sa rozvoj solárnych elektrární v podstate zastavil a ERÚ zvyšuje výkupné ceny len o stanovené minimum. Pre prevádzkovateľov elektrární, ktorí svoje zdroje stihli sprevádzkovať až v tomto roku, je to zanedbateľná cenová kompenzácia. Keby svoje elektrárne uviedli do prevádzky ešte do konca roku 2010, mali by nárok na zhruba dvojnásobné ceny.

Solárne zdroje s inštalovaným výkonom nad 100 kW, ktoré v tomto roku začali s prevádzkou, tak budú v nasledujúcom roku predávať elektrinu za 5.610 českých korún na megawatt hodinu namiesto tohtoročných 5.500 Kč/MWh. Malé solárne elektrárne do 30 kW budú predávať elektrinu za 7.650 Kč/MWh namiesto tohtoročných 7.500 kč/MWh.

Podľa Lehnerovej je potrebné spojiť zvýšenie výkupných cien s indexom priemyselných cien taktiež preto, aby sa zachovala predpokladaná návratnosť investícií do solárnych elektrární. Zvýšenie výkupných cien sa netýka biomasy a bioplynu, pretože pri týchto zdrojoch sú iné palivové náklady.

Kvôli podpore solárnych elektrární podľa odborníkov ešte veľa rokov porastú ceny elektriny. Vláda sa snaží zdraženie obmedziť dotáciami, ktoré v nasledujúcom roku dosiahnu 11,7 miliardy českých korún. Elektrina pre domácnosti by mala v roku 2012 v priemere zdražiť medziročne o 4,3 %, podniky za elektrinu zaplatia asi o 6,2 % viac.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.