Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
veterny park
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ Johny Jupiter Photo (licencia Creative Commons)
10. mája 2011 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Česko: Výkup elektriny z OZE možno čakajú zmeny

Od roku 2012 sa môže zmeniť systém výkupu „zelenej energie“ v Česku, vyplýva to z návrhu zákona o podpore využívania energie z OZE. Distribučné spoločnosti by mali nahradiť dve alebo tri obchodné spoločnosti, ktoré vyberie české Ministerstvo priemyslu a obchodu (MPO). Finančné vysporiadanie za elektrinu tak následne pôjde cez zvláštny účet vedený u českého Operátora trhu s elektrinou.

Zákon má podľa MPO nastaviť dlhodobo stabilné a udržateľné podmienky podpory výroby energie z obnoviteľných zdrojov s čo najmenšími dôsledkami na ceny energie pre konečných spotrebiteľov. Spája sa s Národným akčným plánom pre rozvoj obnoviteľných zdrojov energie, ktorý stanovuje ročné limity pre rozvoj zelenej energie. Domáce obnoviteľné zdroje sa na základe tohto plánu majú rozvíjať len do tej miery, ktorá dovolí štátu v roku 2020 vyrábať 13 % energie z týchto zdrojov tak ako sa ČR zaviazala v rámci EÚ.

Nový zákon taktiež nadväzuje na niektoré zákony schválené v minulom roku. V nasledujúcich rokoch naďalej počíta s 26 % daňou z vyrobenej energie z fotovoltaických elektrární. Po prvýkrát sa tento odvod zaviedol v tomto roku, aby sa tým obmedzilo zdraženie elektriny pre konečných spotrebiteľov, ktoré hrozilo v dôsledku prudkého rozvoja solárnych elektrární.

Ďalšie zmeny sa týkajú biomasy. Ukončiť sa má napr. podpora spoluspaľovanie biomasy s uhlím pre výrobu elektriny vo veľkých zdrojoch. Nové pravidlá požadujú zvyšovanie účinnosti výroby energie z biomasy. Počíta sa tiež so vznikom fondu, do ktorého budú prevádzkovatelia solárnych elektrární prispievať pre budúcu likvidáciu vyradených solárnych panelov.

Podľa nového zákona sa už rovnako nebude dotáciami podporovať žiadny zdroj energie, ktorého elektrina bude drahšia než 6.000 českých korún za megawatthodinu (MWh). „Bolo by to neekonomické, “ povedal už pred časom predseda Energetického regulačného úradu (ERÚ) Josef Fiřt.

Podľa MPO má nový zákon odstrániť nerovnosti v podpore obnoviteľných zdrojov a napr. zdrojov kombinovanej výroby elektriny a tepla. „Návrh nového zákona veľmi účelne sústredí systém podpory všetkých spomenutých zdrojov do jedného právneho predpisu a tým uľahčuje orientáciu užívateľov zákona a zjednodušuje postupy pri poskytovaní podpory,“ uvádza sa v predkladacej správe MPO.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.