Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
5. novembra 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Česko: Výbor v poslaneckej snemovni podporil spresnenie zákona o vedení ERÚ

Novelu by mal na budúci týždeň pred ďalším prejednávaním na pléne ešte posúdiť garančný hospodársky výbor. Podľa Martina Plíška (TOP 09) je januárová účinnosť zrejme v ohrození. Plíšek sa zástupcov ministerstva pýtal, aké dopady by to malo. Zástupca ministra priemyslu Martin Šolc uviedol, že personálne záležitosti by podliehali rozhodovaniu zástupcu pre štátnu službu. Rozhodovacie právomoci predsedníčky údajne ale nie sú spochybňované a stále by platilo, že predsedu úradu menuje prezident.

Pomerne rozsiahlu novelu energetického zákona podpísal český prezident Miloš Zeman v máji. Regulačný úrad upozorňoval na to, že novela podriadi od budúceho roka jeho vedenie zákonu o štátnej službe. Vedenie na čele s Vitáskovou by údajne skončilo a úrad by bol bez riadenia.

V dôvodovej správe terajšej novely ministerstvo uvádza, že vznikom Rady ERÚ, ktorú bude úrad po novom riadiť až v auguste 2017, nastane od budúceho januára nesúlad medzi účinnosťou energetického zákona, zákona o štátnej službe a ďalších sprievodných zákonoch. Návrh preto účinnosti predpisov mení.

Rada ERÚ bude mať podľa platnej novely energetického zákona päť členov s päťročným funkčným obdobím, jeden má byť jeho predsedom. Predseda bude môcť viesť radu najďalej tri roky. Členov a jeho predsedu bude po novom menovať a odvolávať vláda na návrh ministra priemyslu a obchodu. V súčasnosti menuje predsedu ERÚ prezident na návrh vlády, funkčné obdobie je šesťročné.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.