Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Iskra
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: istockphoto.com (licencia pre energy online
31. januára 2012 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Česko vlani vyviezlo najviac elektriny v histórii

V skutočnosti ČEZ a ďalšie firmy vyrobili na export ešte viac elektrickej energie, pretože odhadovaná hodnota 17,4 TWh je rozdiel medzi vývozom a dovozom. Aktuálne údaje podľa servera potvrdzujú postavenie Česka ako jedného z najväčších európskych i svetových exportérov elektrickej energie.

Najväčším odberateľom českej elektriny bolo v uplynulom roku podľa predbežných údajom ČEPS Nemecko, kam mierila viac než polovica exportu. Na druhom mieste bolo Slovensko a na treťom mieste Rakúsko. Z Poľska sa naopak elektrina dovážala. Minuloročný rekordný vývoz českej elektriny dávajú odborníci do súvislosti predovšetkým so zatvorením nemeckých jadrových elektrární.

K vývozu elektrickej energie sa kriticky vyjadruje posledná Správa o stave životného prostredia, hoci autori ešte nemali k dispozícii najaktuálnejšie údaje. Správa konštatuje, že sa v roku 2010 vyviezlo do zahraničia 26 TWh elektriny, teda tretina z celkového množstva a doviezlo sa 11,1 TWh. Saldo vývozu a dovozu bolo 14,9 TWh, čo je bezmála pätina vyrobeného prúdu.

„V roku 2010 sa z Česka vyviezlo 17,3 % domácej výroby elektrickej energie. Česká republika teda vyrába viac elektriny, než potrebuje a zaťažuje tak viac životné prostredie výmenou za krátkodobejšie hospodárskej efekty,” uvádza sa v správe, ktorú ku koncu roka prerokovala česká vláda.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.