Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kukurica - biomasa
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Kukuričné pole (biomasa) - ilustračná foto. Zdroj: Flickr.com / snake.eyes (licencia Creative Commons)
14. septembra 2012 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Česko: Vláda schválila akčný plán pre biomasu

Materiál odporúča využívanie biomasy predovšetkým pri kombinovanej výrobe elektriny a tepla. Finančná podpora biomasy by tiež prevádzkovateľov týchto energetických zdrojov mala motivovať k väčšej efektivite. Biomasa by sa podľa materiálu mala viac využívať aj pre kúrenie v domácnostiach namiesto uhlia.

Akčný plán pre biomasu podotýka, že energetické využívanie biomasy je nákladnejšie než spaľovanie uhlia. Je preto potrebné biomasu naďalej podporovať dotáciami ako súčasť obnoviteľných zdrojov. Finančná podpora má byť ale podľa návrhu zefektívnená. „Súčasný systém podpôr je možné zhodnotiť ako nekoordinovaný a ekologicky kontraproduktívny,“ píše sa v materiály.

Využitie biomasy v Česku v posledných rokoch rástlo a aktualizovaná energetická koncepcia počíta s ďalším pribúdaním väčších lokálnych zdrojov aj s biomasou v domácnostiach. V Českých domácnostiach je momentálne v prevádzke asi 15.000 automatických kotlov na drevené pelety do výkonu 50 kilowattov. Celkový inštalovaný výkon zdrojov na biomasu predstavuje viac než 1600 MW a je druhý najvyšší z obnoviteľných zdrojov. Fotovoltaické elektrárne majú inštalovaný výkon takmer 2000 MW.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.