Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
26. júla 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Česko: Vláda rozhodla o navýšení zásob ropy z 90 na 100 dní

Navýšenie súvisí so zmenou metodiky pre výpočet zásob. Podľa nových výpočtov sa zásoby znížia pod zákonom požadovaných 90 dní a štát ich musí adekvátne navýšiť.

Podľa Nečasa sa objem zásob v praxi navýši o 10 až 20 percent. Premiér pripomenul, že zmyslom opatrení je zvýšenie energetickej bezpečnosti ČR. „Keby sa zavreli všetky kohútiky s ropou, Česká republika bude mať zásoby ropy a ropných produktov na 100 dní,“ povedal Nečas.

Pred tým štát zvažoval navýšenie ropných zásob na 12 dní, od toho však nateraz upustil. Nový návrh počíta s tým, že zásoby sa nebudú kalkulovať podľa dennej spotreby, ale podľa čistého dovozu ropy. To si vyžiada navýšenie zásob o desať dní, teda o zhruba 210.000 ton benzínu a nafty.

Počíta sa tiež s úpravami ochranných pásiem skladovacích zariadení a ropovodov. Vyžiada si to zo štátneho rozpočtu navýšenie platieb o 160 miliónov českých korún za rok.

Zvýšenie ropných zásob na základe novej metodiky nariaďuje ČR smernica EÚ. Pôvodný zámer navýšiť zásoby na 120 dní počítal s tým, že náklady ponesú rafinérie a ďalšie súkromné subjekty na palivovom trhu. Prinieslo by to ale zdraženie pohonných hmôt o zhruba 14 halierov za liter.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.