Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Domy - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračné foto: Historické domy. Foto: (c) SITA / Viktor Zamborský.
14. februára 2011 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Česko: V januári zmenilo dodávateľa energií 100 tisíc zákazníkov

Záujem českých zákazníkov o zmenu dodávateľa elektriny a zemného plynu naberá na intenzite. Dodávateľa elektriny v januári zmenilo celkom 64.894 zákazníkov, čo je viac ako tretina všetkých zmien v roku 2010. Predajcov zvyčajne menia najmä domácnosti, ale počas uplynulého mesiaca sa zmeniť dodávateľa energií odhodlali aj tisícky malých podnikateľov.

Zákazníci väčšinou prechádzajú od veľkých firiem k menším dodávateľom elektriny a plynu, ktorí sa vo väčšej miere na českom trhu presadzujú až v posledných zhruba dvoch rokoch. Napríklad spoločnosť Bohemia Energy na konci januára registrovala takmer 150.000 odberných miest elektriny. Nasledoval Centropol Energy s viac ako 100.000 odbernými miestami. Obidve tieto firmy majú vysoké ambície aj do budúcnosti – v tomto roku plánujú získať ďalšie desiatky tisíc zákazníkov.

Konkurencia sa zostruje

Donedávna dominantné firmy ako energetický ČEZ alebo plynárenský RWE Transgaz na rozmach menších spoločností v minulom roku reagovali rozšírením svojich ponúk. Niektoré firmy sa tiež snažia preniknúť do oblastí, ktoré boli donedávna doménou iných spoločností. Napríklad E.ON, ktorý doteraz zásoboval plynom prevažne južné Čechy, začal ponúkať plyn tiež na južnej Morave, Vysočine a chystá ponuky tiež pre zákazníkov v Zlínskom kraji. Podobné ambície má tiež Pražská plynárenská, ktorá rozširuje svoju pôsobnosť aj mimo hlavného mesta.

„Príchod nových hráčov na trh a rozširovanie ponuky tých zostávajúcich pohol stojatými vodami českého energetického trhu. Svojho dodávateľa tak menia zákazníci, ktorí možno ešte pred rokom ani nevedeli, kto im dodáva elektrinu, či zemný plyn,“ uviedol odborník na energetiku zo spoločnosti PricewaterhouseCooper Audit Petr Zmátlík.

Najviac zmien sa uskutočňuje už tradične v januári

Odborníci poukázali na to, že tradične najsilnejším mesiacom pre zmenu dodávateľa energií býva práve január. S nástupom jari sa potom trh postupne ukľudňuje. Niektorých zákazníkov k zmene dodávateľa energií viedol tiež rast cien elektriny a plynu na začiatku tohto roka. V dôsledku prudkého rozvoja solárnych elektrární zdržela elektrina pre domácnosti v priemere o 4,6 %. RWE Transgaz zdražel od januára plyn pre domácnosti o 2,3 %. zatiaľ čo E.ON dodávky plynu zlacnel o 4,7 %. Pražská plynárenská v prvom štvrťroku ceny plynu nezmenila.

Zdroj: ČTK, energia

Ilustračná foto: SITA / Viktor Zamborský

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.