Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
29. septembra 2014 Jadrová energia od Energia.skSITA

Česko uvažuje o výstavbe závodu na výrobu jadrových palivových tyčí

„Má ísť o hi-tech závod, ktorý precíznym spôsobom kladie tabletky do tyčí z kvalitného materiálu a majú to prakticky všetky krajiny, ktoré prevádzkujú jadrové elektrárne,“ uviedol Šolc.

Zostávajúca časť reťazca výroby jadrového paliva, ktorú si ČRnebude zabezpečovať sama, teda predovšetkým obohacovacie práce, je pokrytá medzinárodnými zmluvami. Navyše väčšina kapacít je v stabilných krajinách ako USA alebo Austrália, dodal.

České ministerstvo priemyslu dokončilo aktualizáciu štátnej energetickej koncepcie, ktorá okrem iného počíta s výstavbou dvoch nových jadrových blokov. Jeden by mal vyrásť v Temelíne a jeden v Dukovanoch. Jadrová energetika je podľa Šolca jediný zdroj, u ktorého je možné zabezpečiť si zásoby na niekoľko rokov dopredu.

Návrh koncepcie je podľa riaditeľa Aliancie pre energetickú sebestačnosť Martina Sedláka lepší než pôvodná zastaraná koncepcia z roku 2004, ale je v ňom veľa problematických bodov. „Je príliš slabá v záväzkoch na znižovanie emisií a tiež v budovaní podielu obnoviteľných zdrojov,“ podotkol.

Ak bude politická vôľa, má sa dokument schváliť do konca tohto roka alebo najneskôr na začiatku budúceho. V súčasnosti je materiál v pripomienkovom konaní.

ČTK energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.