Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
17. septembra 2015 Jadrová energia od Energia.skSITA

Česko: ÚJV Řež sa bude podieľať na odvoze jadrového paliva do Číny

ÚJV Řež sa bude v rokoch 2017 až 2020 podieľať na odvozoch paliva z malých čínskych jadrových reaktorov s inštalovaným výkonom okolo 30 kW postupne z Ghany, Nigérie, Sýrie, Pakistanu a Iránu. Akcia nadväzuje na program, ktorý má chrániť dôležité jadrové materiály pred krádežou a možným zneužitím. Tohto procesu sa v posledných deviatich rokoch zúčastňovala aj ÚJV Řež. Program umožnil odvážať vyhoreté vysoko obohatené jadrové palivo zo strednej a východnej Európy a strednej a východnej Ázie do Ruska. V súčasnosti sa v jadrových reaktoroch používa nízko obohatené palivo.

V tomto roku práca pre ÚJV Řež končí, ale aj vďaka týmto skúsenostiam získala spoločnosť ďalšie zákazky. „V rámci nového programu sa tak budeme podieľať na odvozoch paliva z reaktorov čínskej konštrukcie z Afriky a Ázie späť do Číny,“ uviedol zástupca riaditeľa divízie Chémia palivového cyklu a nakladania s odpadmi Josef Podlaha. Podľa neho spoločnosť vníma zákazku ako prestížnu záležitosť, pretože tým ÚJV Řež prispieva k zníženiu globálneho rizika terorizmu vo svete.

Najprv však musí v rámci súčasného kontraktu odbaviť palivo v Uzbekistane a Gruzínsku. Celkom sa už spoločnosť podieľa na 23 odvozoch z 13 krajín, v rámci ktorých do Ruska doviezla zhruba 705 kilogramov vysoko obohateného uránu. Palivo sa po prevoze likviduje a oddelí sa z neho urán a plutónium, ktoré sa dajú opäť využiť. Posledný prevoz použitého vysoko obohateného jadrového paliva z týchto oblastí sa podľa medzinárodnej dohody uskutoční v septembri 2017.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.