Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
18. novembra 2016 Jadrová energia od Energia.skSITA

Česko: Temelín predlžuje odstávku prvého bloku a ruší odstávku druhého

Podľa neho mala odstávka druhého temelínskeho bloku pôvodne začať tesne pred Vianocami a skončiť v prvom januárovom týždni. ČEZ ju ale s ohľadom na stabilizáciu prevádzkových parametrov turbíny druhého bloku zrušil. Naopak s pripojením prvého bloku energetici počítajú v polovici decembra. Pôvodne mala aktuálna odstávka prvého bloku končiť v prvý decembrový týždeň.

Teraz spoločnosť ČEZ posunula odstávku prvého bloku do polovice decembra. „Na dĺžku odstávok má vplyv množstvo a výsledky uskutočnených kontrol. Ich priebeh a prípadné opravy komplikujú predovšetkým prístupnosť technológií,” uviedol Sviták. Dodatočne podľa neho firma do odstávky zahrnula kontroly systému drenáže a odluhu nejadrovej časti parogenerátorov.

Podľa energetikov nebude mať situácia vplyv na dodávky elektriny. Do prevádzkových výsledkov sa pozitívne premietne zrušenie dvojtýždennej odstávky druhého bloku, ktorá bola plánovaná na prelom roku kvôli úpravám na turbíne. „Aktuálne pracuje druhý blok na plný výkon. Všetky prevádzkové parametre turbíny sú silné Pre odstavenie blokov aktuálne nevidíme dôvod. Analýzy príčin nárastu chvenia turbíny, ku ktorému opakovane v minulých týždňoch dochádzalo, aj spôsob konečného riešenia, ale od výrobcu očakávame,“ dodal Sviták.

Od začiatku roka elektráreň Temelín vyrobila 10,8 miliárd kilowatthodín elektriny. Prvú elektrinu vyrobila v decembri 2000. V súčasnosti je najväčším zdrojom elektriny v ČR. Svojou produkciou pokrýva pätinu českej spotreby. V roku 2015 vyrobila 14,23 miliárd kWh elektriny. Južné Čechy by s elektrinou z Temelína vydržali takmer 4,5 roka, českým domácnostiam by stačila na celý rok.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.