Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
uhlie
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/[sic] (licencia Creative Commons)
2. februára 2012 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Česko: Ťažba hnedého uhlia vlani vzrástla o viac než šesť percent

Podľa odborníkov vlani prispel k väčšej ťažbe dopyt po hnedom uhlí od elektrární, ktoré zvýšili produkciu po havárii v japonskej jadrovej elektrárni Fukušima. K väčšiemu využitiu uhoľných elektrární viedli tiež nízke ceny emisných povoleniek.

Severočeské bane, ktoré patria do skupiny ČEZ, vlani vyťažili 25,2 mil. ton hnedého uhlia a získali väčšinový podiel na trhu s hnedým uhlím. Severočeské bane zvýšila vlani dodávky do uhoľných elektrární ČEZ a vzrástol tiež dopyt od externých subjektov.

Skupina Czech Coal očakáva, že ťažba hnedého uhlia za celý minulý rok dosiahne 14,160 mil. ton. Vlani spoločnosť vyťažila na severe Čiech 13,8 mil. ton suroviny.

Ťažba čierneho uhlia rástla v prvých troch kvartáloch v dôsledku určitého oživenia priemyslu. V poslednom štvrťroku ale niektoré podniky už podľa analytikov začali pociťovať vplyv ekonomického útlmu, čo sa premietlo do ťažby.

Spoločnosť NWR, ktorá vlastní čiernouhoľnú firmu OKD, v tomto roku očakáva ďalšie zníženie produkcie na 10,8 až 11 mil. ton. Ťažbu vlani tiahla vyššia produkcia energetického uhlia, ktorého sa vyťažilo viac než 6 miliónov ton. V pláne NWR je tento rok predať 48 % koksovateľného uhlia a 52 % energetického uhlia.

Výroba koksu v Česku sa vlani zvýšila o 1,5 % na 2,58 milióna ton. Podľa analytikov sa na ťažbe koksu prejavuje nepriaznivý vývoj európskej ekonomiky. NWR tento rok očakáva produkciu koksu zhruba 700.000 ton. Vlani firma vyrobila 770.000 ton koksu.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.