Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
25. januára 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Česko: Spotreba zemného plynu vlani klesla o 10 %

Najväčší prepad v spotrebe plynu podľa ČPU zaznamenalo odvetvie výroby počítačov a elektronických a optických prístrojov, kde sa odber znížil o viac než pätinu. Klesla tiež spotreba plynu a výroby potravinárskych produktov.

Priemerná teplota v minulom roku podľa ČPU činila 8,9 stupňa Celsia, čo je o viac než stupeň teplejšie ako v roku 2010.

Ďalším dôvodom pre nižšiu spotrebu plynu sú investície rodín a podnikov pre zatepľovanie a znižovanie energetickej náročnosti. Aj tak je ale energetická náročnosť českej ekonomiky v Európskej únii podľa ČPU druhá najväčšia po Estónsku.

„Pri uplatnení opatrení budúcej Štátnej energetickej koncepcie by mala česká ekonomika smerovať k vysokému zhodnoteniu energetických vstupov a nevyužívať zastarané zdroje teplární so stratami od 20 do 30 %. O tomto plytvaní sa takmer nevie. Výsledkom sú potom zbytočne vysoké ceny pre odberateľov tepla a to si dnes už nemôžeme dovoliť,“ uviedol Oldřich Petržilka, prezident Českej plynárenskej únie.

Podľa Petržilku tvorí dnes podiel plynu na výrobe elektriny v EÚ 21 %. V Česku je to necelých 5 %.

Napríklad RWE v minulom roku pozastavilo svoj plán výstavby novej paroplynovej elektrárne v Stredočeskom kraji. Ako dôvod uviedla firma neisté investičné prostredie.

Plynárenské firmy v minulom roku výrazne zdražovali. Zdôvodňovali to drahou ropou a tiež slabým kurzom koruny voči doláru. Napríklad dominantný dodávateľ RWE vlani zdražel štyrikrát, celkom firma za celý rok ceny zdvihla o zhruba 30 %.

Trh s plynom kvôli vysokým cenám vlani tiež zaznamenal rekordný počet zmien dodávateľa. K inému predajcovi plynu prešlo viac než 360.000 odberateľov, čo je viac než štvornásobok predminulého roka. Väčšinou zákazníci odchádzajú od dominantných dodávateľov k menším firmám, ktoré vďaka výhodným nákupom na burze môžu ponúknuť nižšie ceny.

V ďalších rokoch ale ČPÚ čaká rast spotreby zemného plynu. Nemecko a ďalšie európske krajiny sa vlani rozhodli odvrátiť od jadrovej energie a chýbajúci inštalovaný výkon budú musieť nahrádzať inými zdrojmi. Paroplynové elektrárne sú podľa ČPÚ vhodným riešením.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.