Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
13. apríla 2016 Teplo a tepelná energia od Energia.skSITA

Česko: Spotreba tepla v zime medziročne vzrástla v priemere o 3 %

„Obdobie veľmi miernych zím pokračuje, čo sa premieta do spotreby tepla. Posledná zima bola iba nepatrne chladnejšia, než tie dve predchádzajúce,“ uviedol riaditeľ združenia Martin Hájek. Ďalej pripomenul, že do vyúčtovania tepla za vlaňajšok sa premietne iba časť zimy, vývoj teplôt v prvom štvrťroku tohto roka bude zrejmý až vo vyúčtovaní za rok 2016. „Napriek tomu bol minulý rok z pohľadu vykurovania mierne chladnejší než rok 2014, bol stále teplotne významne nadpriemerný a preto predpokladáme, že ľudia budú v rámci vyúčtovania spotreby tepla dostávať skôr preplatky,“ podotkol Hájek.

Pripomenul, že hoci bol priebeh troch posledných zím rozdielny, ich priemerná teplota s pohybovala vždy skoro dva stupne Celsia nad dlhodobým normálom. „Každý stupeň proti dlhodobému normálu znižuje spotrebu tepla približne o 6 %,“ dodal.

Podľa dát združenia zásobujú teplárne, elektrárne, závodné energetiky a plynové kotolne teplo pre vykurovanie a ohrev teplej vody 1,6 miliónov českých domácností. Zhruba 55 % tepla pre domáce byty sa v teplárňach vyrába z uhlia, tretina zo zemného plynu. Ďalších približne 7 % tvorí biomasa a 4 % pripadajú na teplo zo zariadení na energetické využitie odpadov, z vykurovacích olejov a druhotných zdrojov energie.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.