Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
17. októbra 2011 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Česko: Spotreba elektrickej energie v tomto roku stagnuje

Veľkoodberatelia od januára do augusta spotrebovali 23,2 TWh elektriny, čo je o tri percentá viac než vlani. Spotreba maloodberateľov, vrátane domácností, klesla o 5 % na 14,47 TWh.

Najviac sa na produkcii elektriny podieľali plynové elektrárne, ktoré vyrobili necelých 32 TWh. Jadrové elektrárne vyrobili 18,7 TWh energie. Výroba vo vodných elektrárňach sa medziročne znížila o 18 percent na 1,9 TWh.

Výrazne v tomto roku vyrástla produkcia elektriny v solárnych elektrárňach. Za prvých osem mesiacov vyrobili slnečné zdroje 1,6 TWh elektriny, zatiaľ čo vlani v rovnakom období dosiahla produkcia 425 GWh.

Rast výroby solárnych elektrární súvisí s prudkým nárastom ich inštalovaného výkonu v závere minulého roka. Investori stavali projekty vo veľkom rozsahu kvôli výhodným štátnym subvenciám. V tomto roku sú už podmienky na prevádzku fotovoltaiky menej výhodné a výroba z týchto zdrojov sa zrejme v budúcnosti ustáli.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.