Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
elektricky stlp - zospodu
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ Julian Povey (licencia Creative Commons)
16. februára 2011 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Česko-slovenský trh s elektrinou sa rozšíri

Denný česko-slovenský trh s elektrickou energiou by sa mal v blízkej budúcnosti rozšíriť. Do tzv. market couplingu by sa mal zapojiť maďarský trh, neskôr by sa trh v strednej Európe mal prepojiť s trhom v západnej Európe, zhodli sa v pondelok (14.2.) v Prahe zástupcovia správcov prenosových sústav SEPS a ČEPS, a organizátori trhu s elektrinou OKTE (SR) a OTE (ČR).

Ak sa má vytvoriť jednotný trh s elektrickou energiou v EÚ, nevyhnutnými krokmi budú prepojenia regionálnych trhov medzi členskými krajinami, znie záver z rokovania Európskej rady zo 4.2.2011. Prepojenie trhov v rámci EÚ by sa malo dokončiť do konca roka 2014.

Za najvhodnejšie riešenie pri vytváraní spoločného trhu s elektrickou energiou v strednej a západnej Európe považujú slovenskí a českí experti model, ktorý sa realizuje v západnej Európe. Na jednej strane v jeho prospech hovorí vyspelosť, na druhej strane sa ako vhodný javí aj pre aktuálny vývoj na česko-slovenskom trhu s elektrinou a i širšie v rámci regiónu strednej Európy.

Výsledky pražského zasadnutia tímu expertov SEPS, ČEPS, OKTE a OTE sa predložia národným regulátorom: slovenskému Úradu pre reguláciu sieťových odvetví ÚRSO a českému Energetickému regulačnému úradu ERÚ. Správu tiež doručia na príslušné ministerstvá v oboch krajinách.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.