Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
13. mája 2016 Jadrová energia od Energia.skSITA

Česko: Škoda JS dodá atómke v Dukovanoch kontajnery na vyhoreté palivo

Pre Dukovany bude Škoda JS vyrábať dva až šesť kontajnerov do roku 2031. Ak bude predĺžená životnosť elektrárne, bude v dodávkach pokračovať až do roku 2048. „Celkom sa teda jedná o 35 kontajnerov a opcie na ďalších 55,“ píše sa v tlačovej správe.

Podpis kontraktu potvrdil pre ČTK hovorca ČEZ Ladislav Kříž. „Pre Dukovany to znamená zabezpečenie týchto kontajnerov až do konca životnosti,“ uviedol.

Škoda JS zatiaľ dodávala do Dukovian kontajnery na vyhoreté palivo vyrobené v zahraničnej licencii. Teraz uspela v tendri s vlastným typom kontajneru. „Radi by sme ho ponúkli aj pre elektrárne s reaktormi typu VVER 440 v ďalších krajinách,“ uviedol predseda predstavenstva Josef Perlík.

Kontajnery na vyhoreté palivo podnik vyrába vo svojej reaktorovej hale od roku 1995. Doteraz ich do jadrových elektrární v Česku, Nemecku, Švajčiarsku a Bulharsku dodal takmer 400.

Použité palivo sa v kontajneroch môže bezpečne uchovávať desiatky rokov dovtedy, než bude uložené do trvalého úložiska, prípadne recyklované a použité na výrobu nových palivových článkov. Teleso kontajneru Škoda 440/84 predstavuje valec z kovanej oceli s priemerom 2,6 metra, ktorý je vysoký 4,3 metra. Firma u neho zaručuje tesnosť po dobu minimálne 60 rokov. Do Dukovian, kde je sklad na vyhoreté palivo v areáli elektrárne, bude Škoda JS dodávať kovové obalové súbory pre prepravu a skladovanie, vrátane manipulačných prostriedkov pre ich odbavenie.

Škoda JS, predtým Jaderné strojírenství, utŕžila vlani podľa medzinárodných účtovníckych štandardov 3,51 mld. korún (130 mil. eur), medziročne o 19 % viac. Hrubý zisk podniku vzrástol o štvrtinu 108 miliónov korún. Firma stabilne zamestnáva 1100 ľudí.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.