Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
uhoľná elektráreň uhlie
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ eutrophication&hypoxia (licencia Creative Commons)
9. februára 2012 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Česko: Silné mrazy výrazne zvýšili dopyt po uhlí

Dopyt po uhlí je v zimných mesiacoch obvykle závislý na teplote. „V každom prípade aj v januári, kedy boli teploty nadpriemerné, sme produkovali zhruba rovnaké množstvo uhlia ako v roku 2011, ktorý bol naopak teplotne podpriemerný. Dôvodom vysokého januárového dopytu bolo predzásobenie teplární pred očakávaným poklesom teplôt na prelome januára a februára,“ povedal hovorca Severočeských dolov Chomutov Vladimír Budinský.

Chovanie spotrebiteľov sa mení

Vplyvom súčasných arktických mrazov vrcholí podľa Budinského záujem obyvateľov o triedené uhlie. „Momentálne vyrábame na plnú kapacitu práve tento sortiment v maximálnych objemoch zhruba 35.000 ton denne,“ doplnil.

Kvôli vysokému dopytu však musia kamióny čakať na naloženie.V posledných rokoch sa podľa Budinského mení spotrebiteľské chovanie ľudí, ktorí kúria uhlím. „Predtým nakupovali ľudia na základe dlhodobej skúsenosti stabilné množstvo uhlia obvykle v lete v období mimosezónnych zliav. Teraz kupujú už podľa potreby menšie množstvo a samozrejme v dobe poklesu teplôt potom dochádza k vysokému nárastu dopytu, ktorý sa v špičkách darí uspokojovať len s mimoriadnym vypätím,“ uviedol hovorca baní.

Cena uhlia by nemala narásť

Spotrebitelia sa však nemusia obávať, že kvôli rastúcemu dopytu porastú ceny. „Na každý rok vydávame cenník, ktorý platí po celé vyhlásené obdobie,“ zdôraznil Budinský. Zákazníkom bane odporúčajú využiť zliav mimo zimnú sezónu.

Zima je pre baníkov v povrchových baniach každoročne veľkou skúškou. V mrazoch je namáhaný dopravný systém, skrývkový materiál sa pri daždi a snežení lepí na dopravné pásmo, komplikácie prináša aj mráz.

V prevádzkach, kde sú zamestnanci priamo vystavení nízkym teplotám, realizuje skupina Czech Coal ochranné opatrenia. „Jedná sa predovšetkým o úpravu bezpečnostných prestávok, či pitného režimu,“ povedala hovorkyňa spoločnosti Gabriela Benešová. „Vďaka týmto a ďalším opatreniam sa nám darí plniť záväzky a potreby elektroenergetiky, teplárenstva i malospotrebiteľov,“ dodala.

Zásoby uhlia v ČR sa odhadujú na 35 až 40 rokov. Rovnako je pravdepodobne aj životnosť bane Bilín, ktorý produkuje väčšinu triedeného uhlia pre maloodberateľov. Bilínska baňa je v správe Severočeských dolov (SD).

Tepelným elektrárňam zima skôr vyhovuje

Dodatočné zásoby uhlia hlásia severočeské elektrárne Skupiny ČEZ. Uhlím sú pribežne zásobované z okolitých šachiet. „Ani elektrárenská prevádzka nie je kvôli mrazivému počasiu nijako obmedzená,“ informoval hovorca Skupiny ČEZ pre severné Čechy Ota Schnepp. „Dá sa naopak povedať, že mrazy elektrárňam skôr svedčia. Vďaka lepšiemu chladeniu sa zvyšuje ich efektivita a výkon. Súčasná zima tiež umožňuje odstaviť niektoré chladiace veže elektrární z plnej prevádzky a ušetrenú elektrinu poslať do verejnej elektrickej siete,“ popísal Schnepp.

Mrazy majú ale vplyv na vykladanie materiálu. „V prípade vápenca pre odsírenie trvá jeho priebežné vykladanie dlhšie. Práve kvôli mrazom musia stráviť vagóny približne dvanásť hodín v rozmrazovacom tuneli, než vápenec vysypeme,“ uviedol vedúci odboru riadenia prevádzky elektrárne Prunéřov I. Miroslav Ostrihoň.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.