Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Uhlie
Foto: ilustračné, Gettyimages
8. januára 2022 Ostatné od Energia.skSITA

Česko si dalo záväzky k ukončeniu používania uhlia do roku 2033

Uhoľné elektrárne v súčasnosti vyrábajú takmer 50 % z celkovej produkcie elektriny v Česku. Predchádzajúca vláda Andreja Babiša neschválila žiadny cieľ na ukončenie používania uhlia.

Jej poradný orgán odporučil rok 2038, čo podľa ekologických organizácií nie je dostatočne ambiciózny plán. Environmentálni aktivisti v piatok podotkli, že i rok 2033 je neospravedlnene neskorý dátum.

Česko sa zároveň viac plánuje spoliehať na jadrovú energiu. Tá sa podieľa na tretine produkcie elektriny, ktorú vyrába dovedna šesť reaktorov vo dvoch elektrárňach. V krajine však plánujú výstavbu ďalších reaktorov.

Ministerstvo priemyslu a obchodu v piatok uviedlo, že podpora jadrovej energetiky a obnoviteľných zdrojov energie je pre neho „priorita“. Niektoré členské štáty Európskej únie, ako napríklad Nemecko a Rakúsko, sa však postavili proti predbežnému návrhu Európskej komisie, ktorá chce uznať jadrovú energiu za nízkouhlíkový zdroj energie.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.