Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
10. septembra 2014 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Česko: RWE s predstihom naplnila podzemné zásobníky plynu

Minister poukázal na to, že zemný plyn je dôležitou časťou energetického mixu ČR. „My sa musíme starať o to, koľko ho máme pripraveného na zimu, pretože situácia na Ukrajine je dramatická. Zatiaľ sa ale nepodarilo úplne ukončiť občiansku vojnu a alternatíva, že sa bude opakovať rok 2009, nie je celkom vylúčená,“ pripomenul Mládek niekdajšie prerušenie dodávok cez Ukrajinu. Podľa konateľa RWE Gas Storage Lubora Velebu je na tom ČR teraz lepšie, pretože vznikli nové prepravné sústavy a investovalo sa od tej doby okolo 4 mld. českých korún do rozvoja skladovacích kapacít.

Veleba uviedol, že ku skoršiemu naplnenie zásobníkov, ktoré slúžia predovšetkým na vykrytie spotreby v chladných zimných mesiacoch a zároveň zvyšujú energetickú bezpečnosť krajiny, prispeli priaznivé ceny v lete aj minulá mierna zima, vďaka ktorej sa nevyčerpalo toľko plynu. Podľa hovorcu RWE Martina Chalupského však spoločnosť samozrejme sledovala, aká je situácia medzi Ruskom a Ukrajinou a zastavila napríklad plánované opravy na zásobníkoch alebo obmedzila činnosti, ktoré neboli potrebné. Mládek v tejto súvislosti uviedol, že vždy tlačil na to, aby česká plynárenská sústava bola kvôli Ukrajine pripravená na možné riziká.

Minister pripomenul, že keby Rusko mesiac neexportovalo plyn, nepredstavovalo by to žiadne obmedzenia. Ak by ale táto situácia trvala pol roka, plyn by mohli odoberať v podstate len domácnosti. „Sme pripravení na variantu, že nepôjde plyn cez Ukrajinu, ale nie sme pripravení na variantu, že nepôjde plyn z Ruska vôbec ani alternatívnymi prepravnými cestami,“ upozornil.

Pred tromi týždňami sa Mládek zišiel s ukrajinským veľvyslancom kvôli informáciám médií, ukrajinský parlament schválil zákon, ktorý dáva tamojšiemu prezidentovi plnú moc zastaviť dodávky plynu alebo ropy. Veľvyslanec ho údajne ubezpečoval, že sa tak nestane, ale žiadnu garanciu ukrajinskej vlády Mládkovi nedal. Naopak potvrdil znepokojivé správy, že Ukrajina zvažuje možnosť, že bude predávať ruský plyn na ukrajinsko-ruskej hranici a európsky odberateľ sa bude musieť starať o to, ako ho prepraví. V takom prípade by Česko podľa Mládka zrejme odobralo plyn z plynovodu Gazela a nie z ukrajinsko-ruskej hranice.

Česko sa okrem svojej vlastnej pripravenosti musí podľa ministra zaujímať aj o to, čo sa deje v iných krajinách, napríklad na Slovensku, ktoré má oveľa tvrdšie skúsenosti z roku 2009. „Sme samozrejme pripravení spolupracovať na reverzných tokoch,“ uviedol. Poukázal aj na to, že Ukrajina už žiadny plyn z Ruska nenakupuje, ale neblokuje dodávky do Európy. Je ale podľa ministra otázkou, koľko má plynu v zásobníkoch a či to predstavuje riziko zastavenia dodávok do Európy.

Podľa zástupcov RWE je teraz naplnených všetkých šesť podzemných zásobníkov, ktoré spoločnosť v ČR prevádzkuje. Na území republiky je tak teraz k dispozícii objem zemného plynu rovnajúci sa 40 % celkovej ročnej spotreby. RWE prevádzkuje 92 % z celkovej domácej skladovacej kapacity a v jej zásobníkoch je 2,7 mld. metrov kubických zemného plynu.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.