Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
15. októbra 2015 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Česko: RWE hlási pred zimou plné zásobníky plynu

„Stojí to peniaze a niekto to musí zaplatiť,“ podotkol. Vyššia kapacita by sa podľa neho nepriaznivo premietla do cien zemného plynu. Podzemné zásobníky slúžia k dorovnaniu dodávok plynu v čase zvýšenej spotreby v zimnom období. Ide o strategické zariadenia, ktoré garantujú zásobovanie aj v prípade dlhodobých mrazov. Optimalizujú taktiež prevádzku a využívanie prepravnej plynárenskej sústavy. RWE v Česku prevádzkuje väčšinu tamojšej skladovacej kapacity. „Môžem potvrdiť, že zásobníky plynu spoločnosti RWE sú pred nadchádzajúcou zimou plné…sme na nadchádzajúcu zimu dobre pripravený,“ uviedol konateľ RWE Gas Storage Lubor Veleba.

Naplnenie podzemných zásobníkov pred zimou je podľa Mládka dôležité aj v situácii, kedy má ČR pomerne silne diverzifikované ako cesty, tak aj zdroje dodávok plynu. Pripomenul, že hlavná cesta vedie cez Ukrajinu a bola ovplyvnená predovšetkým v minulom roku tamojšou situáciou. Nebolo totiž úplne jasné, či tadiaľ zásobovanie povedie aj naďalej. Mládek je rád, že Ukrajina sa pod vedením európskeho komisára pre energetickú úniu Maroša Šefčoviča dohodla s Ruskom a dá sa podľa neho predpokladať, že s touto trasou by nemali byť problémy.

Český minister poukázal na to, že ČR má tiež prístup k plynovodu Nord Stream, ktorý vedie po dne Baltského mora a na ktorý nadväzujú plynovody Opal a Gazela. „To je ďalší významný zdroj a samozrejme nemám nič proti tomu, keď k tým dvom rúram pribudnú dve ďalšie. Boli by sme ale neradi, keby to znamenalo, že nebude tá trasa cez Ukrajina. My si myslíme, že by mali byť obidve,“ komentoval minister plánované rozšírenie plynovodu.

Pripomenul, že ČR by do budúcnosti mala mať aj prepojenie z poľského Świnoujście. Plyn by podľa Mládka mohol do ČR časom teoreticky zamieriť aj z Azerbajdžanu, odkiaľ teraz ČR získava tretinu dodávok ropy. Umožniť by to mohol azerbajdžansko-turecký plynovod do južnej Európy.

RWE Gas Storage prevádzkuje v ČR šesť podzemných zásobníkov. V Čechách je to kavernový zásobník v Hájích na Příbramsku, ďalej sú to zásobníky Dolní Dunajovice a Tvrdonice na južnej Morave a Štramberk, Lobodice a Třanovice na severe Moravy. Z podzemných zásobníkov dokáže RWE Gas Storage v zimnom období vyťažiť až 40 miliónov metrov kubických plynu za deň, čo sú takmer dve tretiny špičkovej spotreby celej krajiny.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.