Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
27. decembra 2016 Jadrová energia od Energia.skSITA

Česko: Prvý temelínsky blok začal počas Vianoc vyrábať elektrinu

Odstávku, ktorá sa začala na konci augusta, postupne energetici predĺžili kvôli dodatočným kontrolám systému drenáže parogenerátorov a následne aj kvôli zvýšenej teplote ložiska. Temelín odhadoval, že prvý blok začne s výrobou elektriny v prvej polovici budúceho týždňa. Odstávka prvého bloku sa začala na konci augusta a pôvodne mala trvať do začiatku decembra.

Energetici prvý blok pripojili 25.12 po 12:00. „Podľa pravidiel energetickej burzy musíme hlásiť odstavenie i fázovanie blokov dopredu s presnosťou na hodiny. To je samozrejme veľmi zložité, pretože to musíme urobiť ešte pred uskutočnením prác a kontrol. Na ich výsledkoch potom závisí časová náročnosť,“ povedal o skoršom pripojení bloku temelínsky riaditeľ Bohdan Zronek.

Výkon prvého bloku energetici približne deň a pol stabilizovali na 80 % a zároveň uskutočnili ďalšie kontroly. Po ich dokončení bude pokračovať zvyšovanie výkonu. Naplno by blok mal pracovať v polovici tohto týždňa.

Pôvodne mal byť prvý blok pripojený ešte pred Vianocami. ČEZ ale termín o niekoľko dní posunul. Dôvodom mala byť vysoká teplota časti jednej z ložísk turbíny. „Príčinu sme odstránili úpravou nastavenia vôle ložiska. Vlastné práce trvali približne deň. Najviac času zabralo vychladenie turbíny o sto stupňov,“ uviedol Sviták.

Podľa neho potom ďalší deň trval nájazd bloku od štartu reaktora. „Oproti bežnému spúšťaniu z odstávky sme boli o deň rýchlejší, pretože prvú časť kontrol kontroly výkona reaktora sme už mali za sebou,“ dodal.

Druhý blok je v prevádzke na plnom výkone. Od začiatku roka elektráreň Temelín vyrobila 11,8 miliárd kilowatthodín elektriny.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.